Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Esra Y., 2016 yılında köyünde Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz adlı 3 kişi tarafından defalarca cinsel istismara uğradı. Bu olayın ardından açılan davada sanıklar hakkında beraat kararı çıktı. Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklar duruşmaya katılmadı.

Duruşmada ilk sözü alan Esra Y.'nin abisi Ömer Y., davayı takip eden kurum ve kuruluşlara teşekkür ederken, mahkeme başkanı tarafından “Mahkeme düzenini bozduğu” gerekçesiyle salondan atıldı. Bu duruma tepki gösteren avukatlar da duruşmayı terk etti. Mahkeme heyeti, sanıkların suçsuz olduklarına karar vererek beraatlerine hükmetti.

Akkoş: İlçenin Her Mahallesine Kadın Eli Değecek Akkoş: İlçenin Her Mahallesine Kadın Eli Değecek

Esra Y.'nin ailesi ve avukatları ise kararı protesto etti. Adaletin sağlanmadığını ve sanıkların cezalandırılmadığını ifade etti. Esra Y.'nin yakınları, sanıkların köydeki imam ve muhtarın da aralarında olduğu bir grup tarafından Esra Y.'yi tehdit ettiklerini, aileye baskı kurduklarını ve köy meclisi kararıyla aklanmaya çalıştıklarını anlattı. Esra Y.'nin 2016 yılında uçurumdan atıldığını ve hastaneye kaldırıldığını, ancak yaşadığı travma nedeniyle 2018 yılında intihar ettiğini belirtti.

Esra Y. davası, Türkiye’de çocuklara yönelik cinsel istismarın boyutunu ve yargıdaki adaletsizliği ortaya koyan bir dava olarak biliniyor. Dava sürecinde sanıkların tutuklanıp serbest bırakıldığı, delillerin karartıldığı, tanıkların baskı altına alındığı ve görgü tanıklarının ifadesinin dikkate alınmadığı iddia ediliyor. Dava, ulusal ve uluslararası insan hakları örgütleri, kadın örgütleri ve çocuk hakları savunucuları tarafından yakından takip ediliyor.