HABER MERKEZİ- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 16 Haziran 2022'de gözaltına alınan ve sonrasında tahliye edilen 18 gazeteci ile Berivan Karatorak ve kameraman Servet Yiğen'in dosyalarının birleştirilmesi sonucu 20 kişinin yargılanmasına devam edildi. Bu gazeteciler, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla yargılandılar.

Tanıklar ve Savunmalar

Duruşmada, birçok gazeteci ve avukat hazır bulunurken, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), ve DİSK BASIN-İş gibi kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda gazeteci de duruşmayı takip etti. İtirafçı tanık Ümit Akbıyık, Esmer Tunç ve diğer bazı gazetecileri tanıdığını ve Pel Prodüksiyon'un "örgüt talimatı" ile yayın yaptığını iddia etti.

Adli Kontrollerin Kaldırılması Reddedildi

Avukat Resul Temur, Kürt basınına yönelik yapılan suçlamaların emniyet kaynaklarından gelen şablon beyanlar olduğunu belirterek, bu beyanların esas alınmamasını talep etti. Avukatlar, el konulan malzemelerin iadesini ve adli kontrollerin kaldırılmasını istedi. Mahkeme, Berivan Karatorak'ın imzasının kaldırılmasına karar verirken, diğer gazetecilerin yurt dışı yasağının ve el konulan malzemelerin iadesi konusunda gerekli yazışmaların yapılmasına hükmetti.

'Başka evde Yapılan Aramada Deliller Gazeteciye Yazıldı' 'Başka evde Yapılan Aramada Deliller Gazeteciye Yazıldı'

Duruşma, 19 Kasım'a ertelendi.