Türkiye'de uzun süredir yapılan il olmaya aday ilçe konusu artık sona gelindi. Türkiye İstatistik Kurumu kriterlerini taşıyan bazı ilçelerin il yapılması planlanıyor. Bu ilçeler arasında en güçlü adaylar Antalya’nın Alanya ilçesi, Adana’nın Ceyhan ilçesi, Bursa’nın İnegöl ilçesi. TBMM'den onay gelmesi durumunda bu ilçeler il olacak. Böylece artık 82, 83, 84, 85 gibi yeni plakalar hayatımıza girecek. Van’ın Erciş ilçesi için ise bir çalışma bulunmuyor. İlçelerinin il olması yönünde bahse konu olan illerin siyasi baskıları ise devam ediyor. Peki, il olacak ilçeler hangileri, şartlar ne zaman ve il olmak için kaç nüfus gerekiyor? İşte merak edilen tüm soruların derinlemesine cevabı...

İl Olmak İçin Kaç Nüfus Gerekiyor?

İlçelerin il olabilmesi için TÜİK'e göre en az 100 bin nüfusa sahip olması gerekiyor. Ayrıca şartlar arasında en dikkat çekenlerden biri de il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta bulunmaları. Yine söz konusu ilçelerin il olabilme seviyelerine ulaşmış olmaları, altyapı çalışmalarını tamamlamaları ve ekonomik farklılıklar göstermeleri gerekiyor.

İl Olacak İlçeler Hangileri?

İl olması planlanan ilçeler arasında şunlar bulunuyor:

Gök gürültüsünden korkup, fenalaştı: 23 yaşındaki Büşra hayatını kaybetti! Gök gürültüsünden korkup, fenalaştı: 23 yaşındaki Büşra hayatını kaybetti!

Diğer potansiyel ilçeler:

  • Çerkezköy, Lüleburgaz, Silivri, Çorlu, Büyükçekmece, Tuzla, Kapaklı, Gebze, Çayırova, Darıca, Ereğli, Bandırma, Edremit, Bergama, Soma, Aliağa, Akhisar, Salihli, Torbalı, Ödemiş, Nazilli, Alaşehir, Söke, Kuşadası, Milas, Bodrum, Fethiye, Serik, Manavgat, Polatlı, Erdemli, Silifke, Kozan, Kadirli, İskenderun, Arsuz, Reyhanlı, Elbistan, Kahta, Siverek, Midyat, Nusaybin, Cizre, Silopi, Yüksekova, Doğubayazıt, Fatsa, Ünye, Erbaa, Bafra, Çarşamba, Akçakale, Tarsus, Ergani, Viranşehir.

Van’ın Erciş ilçesi için şu anda bir çalışma bulunmuyor, ancak ilçelerinin il olması yönünde bahse konu olan illerin siyasi baskıları devam ediyor. Bu süreçte, belirli kriterleri yerine getiren ve gerekli siyasi destekleri sağlayan ilçeler il olma statüsüne kavuşabilecek.

Kaynak:

  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)
  • TBMM Onay Belgeleri

Bu bilgiler ışığında, Türkiye'de il olma süreci hızla devam ediyor ve birçok ilçe, il olabilmek için gerekli çalışmaları sürdürüyor.

Kaynak: van65haber