Seçimde 22 yılın ardından ilk yenilgiyi alan AKP'de, yerel seçim sonrası dillendirilen değişim süreci başladı. Partinin il ve ilçe başkanları düzeyinde başlayan istifalar sürecek. Kulislere göre il başkanları düzeyinde yüzde 30'luk bir değişime gidilecek.

AJANS65 TV - 31 Mart seçimlerinden yenilgiyle ayrılan AKP'de değişim süreci hızlanıyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçim sonrası verdiği "Yeri ve zamanı geldiğinde; kırmadan, dökmeden, küstürmeden değişimi yapacağız" mesajı partide uygulamaya koyuldu.

AKP, 31 Mart yerel seçimlerinde ciddi bir oy kaybı yaşadı ve birçok kentte belediyeleri CHP’ye kaptırdı. Yarışı ikinci sırada tamamlayan AKP, 22 yıllık iktidarında ilk kez seçim yenilgisi aldı.

İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyelerini elinde tutmayı başaran CHP, AKP’nin elinden 3 büyükşehir ve 7 il merkez belediyesini daha aldı. Partinin oyları 2019 yerel seçimindeki yüzde 44,33'ten yüzde 35,48'e düştü.

İL BAŞKANLARI DÜZEYİNDE İSTİFA VE DEĞİŞİMLER

Genel seçimin birinci partisi AKP'de genel tablo böyle olunca dillendirilen 'değişim' süreci de başlamış oldu. Rize, Adıyaman ve Batman il başkanlarının istifası sonrası gözler diğer illerde.

NTV'de yer alan habere göre, il ve ilçe başkanları düzeyinde başlayan istifalar sürecek. İl başkanları düzeyinde yüzde 30'luk bir değişime gidilmesi gündemde. İl başkanları üzerinden yürütülecek olan değişim süreci, devam edecek.

Yeni Müfredata Karşı 'Ortak Mücadele' Kararı Yeni Müfredata Karşı 'Ortak Mücadele' Kararı

Değişimle birlikte teşkilatlara yeni bir heyecan getirilmesi hedefleniyor. Değişim ilçe başkanları düzeyinde de sürdürülecek.

KONGRE TAKVİMİ

Erdoğan, kurmaylarına olağan kongre için çalışmaları yönünde de talimat verdi. Sürecin olağan sınırlarda tamamlanmasını isteyen AKP kurmayları, A takımını da değiştirecek olan büyük kongreyi 2025 yılının sonbaharına bırakmayı planlıyor.

Kongrelerin takvimi ise Erdoğan'ın yıl içindeki programıyla uyumlu hale getirilecek.

30 büyükşehirin tamamına gitmek isteyen Erdoğan'ın yurt içi ve yurt dışı programları dikkate alınarak illerdeki kongre tarihleri belirlenecek. (HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan