Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır

2023 eylül ayında 2022'in aynı dönemindeki batık kredi miktarının üzerine çıkıldı. Prof. Dr. Şenol Babuşçu, şirketleri zor günler beklediğini belirterek, 2024'te iflasların artacağını söyledi.

AJANS65 TV - Geçen yıl eylül ayında 160 milyar TL civarında olan batık kredi miktarı 2023 Eylül ayında 168 milyar TL'yi aştı. Prof. Dr. Şenol Babuşçu, yakın izlemedeki yeniden yapılandırılmış kredilerin 700 milyar TL’ye çıktığını vurgulayarak “Faizleri zirve yapınca iki yıldır düşük maliyetli krediye alışık olan şirketleri zor günler bekliyor” dedi. Babuşçu, “Zombi ve yüzdürülen şirketler için sıkıntılı bir süreç başlıyor. Bu anlamda 2024 zor bir yıl olacak, iflaslar artacak” diye uyardı.

Cumhuriyet'in haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre eylül 2023’te bankaların sektörlere kullandırdığı toplam nakdi kredi miktarı ise 10 trilyon 871 milyar liraya yaklaştı. Geçen yıl aynı dönemde bu miktar 7 trilyon TL civarındaydı. Bankalar geçmiş dönemlerde verdiği milyarlarca liralık krediyi toplayamama riskiyle karşı karşıya. Bankalarda kullandığı krediyi en fazla batıran sektörler arasında inşaat, enerji ve imalat sanayi başı çekiyor. (HABER MERKEZİ)

Editör: İdris YILMAZ