Dış basın, Türkiye'deki yerel seçim sonuçlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından değerlendirdi. Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild, "Erdoğan'ın şamar yediği" yorumunu yaptı.

AJANS65 TV - Yerel seçim sonuçları, dış basında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ağır yenilgisi olarak yorumlandı.

* Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild, "Devlet medyasında yer alan habere göre, İstanbul ve Ankara gibi önemli kentlerde muhalefet önde" diyerek şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şamar!"

Görevdeki CHP'li İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın AKP'li rakiplerine fark attıklarına dikkat çekilen haberde, "Seçim, Erdoğan için önemli bir sınav olarak görülüyor; özellikle de Türkiye'de yaşayan her 5 kişiden birinin bulunduğu 16 milyon nüfuslu İstanbul metropolünde yapılan seçim" değerlendirmesi yapıldı.

* Fransız haber ajansı AFP, "Erdoğan'ın yenilgi tehlikesiyle karşıya olduğunu" duyurdu. Türkiye'nin en büyük iki şehrinde muhalefetteki CHP'nin görevdeki belediye başkanlarının önde olduğunu aktaran AFP şu hatırlatmayı yaptı:

AKP'den emekli maaşı açıklaması AKP'den emekli maaşı açıklaması

"Ekrem İmamoğlu'nun 2019'daki şaşırtıcı seçim zaferinden önce İstanbul 25 yıl boyunca AKP'nin ve seleflerinin elindeydi. Erdoğan siyasi kariyerine 1994 yılında Boğaziçi metropolünde belediye başkanı seçilerek başladı."

AFP şu duruma da dikkat çekti:

"Cumhurbaşkanı, seçim hedefi olarak İstanbul'u geri almayı koymuştu ve eski Çevre Bakanı Murat Kurum'u burada yarışmaya göndermişti. Ayrıca muhalefetin kontrolündeki Ankara ve İzmir'de de AKP'nin zafer kazanmasını umuyordu."

* Britanya kamusal yayın kuruluşu BBC, "Türkiye'nin ana muhalefet partisi CHP, İstanbul da dahil olmak üzere ülkenin bazı büyük şehirlerindeki riskli yerel seçimlerde liderliği ele geçirdi" dedi.

"2019'da İstanbul'u kazanan muhalif belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, sonuçlardan 'çok mutlu' olduğunu söyledi. Başkent Ankara'da da laik milliyetçi muhalefet açık ara önde. Mansur Yavaş da 5 yıl önce şehri Erdoğan'ın AK Parti'sinden almıştı" bilgisini veren BBC, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üçüncü kez cumhurbaşkanı olduktan bir yıl sonra, büyüdüğü ve belediye başkanı olduğu şehri geri kazanmayı hedef edindi" hatırlatmasını yaptı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin seçim kampanyasına liderlik ederek Türkiye'nin yaklaşık 16 milyon nüfuslu mega kentinde yeni bir dönemin başlayacağı sözünü verdi. Ancak hükümeti, yüzde 67 enflasyon, yüzde 50 faiz oranlarını gören ekonomik krizi üstünden atamadı" değerlendirmesinde bulunan BBC, "Hem İmamoğlu hem Yavaş 2028 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin potansiyel adayları olarak görülüyor" vurgusunu yaptı.(HABER MERKEZİ)