Yeni Müfredata Karşı 'Ortak Mücadele' Kararı Yeni Müfredata Karşı 'Ortak Mücadele' Kararı

Almanya, yoğun iltica taleplerine karşı farklı bir formülü tartışmaya açtı. Alınan bilgilere göre Alman hükümeti, Almanya’ya göç edenleri Afrika’da belirlediği ülkelere yerleştirme planı yapıyor.

AJANS65 TV - Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Alman hükümeti, ülkeye iltica başvurusu yapan göçmenleri başvuruları sonuçlanana kadar Afrika'ya göndermek istiyor.

Berlin yönetiminin üzerinde çalıştığı plan kapsamında, Kenya, Gana, Senegal, Fas ve diğer Afrika ülkeleriyle görüşeceği ve yıllar sürebilecek yasal süreçler boyunca göçmenlere ev sahipliği yapmalarını talep edeceği belirtildi.

‘O ÜLKELERE KALICI OLARAK YERLEŞTİRİLMELERİ DE DÜŞÜNÜLÜYOR’

Gazeteye konuşan Alman hükümetine yakın kaynaklar, konuyla ilgili tartışmaların sürdüğünü ancak mülteci statüsü kazanamayan kişilerin kalıcı olarak bu ülkelere yerleştirilmesinin de plana dahil edilebileceğini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve kabinesindeki bazı bakanların, mülteci rotalarını yeniden düzenleme potansiyeli olan anlaşmalar yapmak istediği ve bunun için bazı hükümetlere gönderilecek teklif taslaklarının üzerinde çalıştığı belirtildi.

‘SIĞINMA TALEBİ ALMANYA DIŞINDAN ÜÇÜNCÜ BİR ÜLKEDEN YAPILABİLİR’

Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçen hafta, eyalet yönetimleriyle yaptığı görüşmenin ardından yeni bir göç politikasını oluşturacaklarını ve sığınma başvurularının Almanya dışındaki üçüncü ülkelerden yapılabileceğini söylemişti.

Berlin'in bu kararı İtalya hükümetinin, ülkeye yapılacak sığınma başvuruları için Arnavutluk'ta göçmen merkezleri kurulacağını açıklamasından hemen sonra gelmişti.

Birleşik Krallık da geçen yıl, sığınma başvurusunda bulunan göçmenleri Ruanda'ya göndermek için Afrika ülkesiyle anlaşmış ancak Britanya'daki göçmenleri uçaklara doldurarak gönderme planı yargı engeline takılmıştı.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi'nin konuyla ilgili nihai kararı önümüzdeki hafta vermesi bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Editör: İdris YILMAZ