VAN - Altın fiyatlarındaki yükselişin imitasyona talebi arttırdığını aktaran esnaflar, yurttaşların ekonomik kriz nedeniyle masraflarını en aza düşürmenin derdinde olduğunu söyledi.

Ekonomik kriz nedeniyle altın fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Fiyatlardaki yükselişe paralel olarak imitasyon altınlara talep de artıyor. 22 ayar bilezik kuyumcularda en az 40 bin TL'ye satılırken, imitasyoncularda ise 400 TL’ye satılıyor. Van'daki yurttaşlar da düğün masraflarını azaltmak için soluğu imitasyon altın satan işletmelerde alıyor. Birçok aile, 1 milyon TL'ye yaklaşan takı masraflarını azaltmak için imitasyon altın satın alıyor.

 'İMİTASYON BİLE PAHALI'

İmitasyon altın satan esnaflardan Zana Borak, kentte düğün masrafının 1 milyon TL’ye yaklaştığını ifade etti. Borak, kuyumcuda on binlerce TL'ye satılan bileziğin kendilerinde 400 TL olduğunu kaydetti. Borak, "İnsanlar ekonomik kriz nedeniyle düğün masraflarını en aza nasıl düşürebileceğinin hesabını yapıyor. Özellikle son 2 yılda çok büyük bir talep var. Yani imitasyon diyoruz ama onun fiyatı bile insanları zorluyor. İmitasyonun fiyatı da günden güne artıyor. Her şeye zam yapıldığından insanlar ucuz şeylere yöneliyor. Mayıs ayında satışlarımız yoğunlaşıyor ve Kasım ayına kadar böyle devam ediyor” dedi.

 'ALTIN SATIP İMİTASYON ALIYORLAR'

Van Bazaar Gel’de imitasyon dükkanı işleten Azat Kaya, ekonomik krizin her sektörü vurduğunu belirtti. Altın fiyatlarının her gün arttığına dikkati çeken Kaya, "Yeni evlenen insanlar artık altın alamıyor. İmitasyon artık gerçek altınla yarış halinde. Altın fiyatları yükseldikçe bizim yoğunluğumuz da artıyor. İnsanlar hiç olmazsa üzerlerinde altın görünsün diye imitasyonu tercih ediyorlar. Çünkü düğün masrafları çok arttı ve insanlar bu borçların altından kalkamaz duruma geldi. Evdeki altınları satmak zorunda olan insanlar da imitasyon alıyorlar. Asgari ücret alan insanlar nasıl altın alsın ki? Kimsede artık alım gücü kalmadı. İnsanlar 600 bin TL altın alacağına buradan 3 bin TL’lik alışveriş yapıyor" diye konuştu.

Akaryakıt Zammı ve Ekonomik Etkileri: Türkiye'de Fiyatlar Artıyor Akaryakıt Zammı ve Ekonomik Etkileri: Türkiye'de Fiyatlar Artıyor

Çeyrek altın fiyatının bile 4 bin TL'ye yaklaştığını belirten imitasyoncu Hasan Boran ise, "İnsanların artık altın alacak güçleri yok. Mesela buraya gelen insanlar bir gerçek bilezik, birkaç tane de imitasyon takıyor. İnsanlar artık bu işe yöneliyor ve bir süre sonra her yer imitasyoncu olur. Umarım altın fiyatları düşer ve insanlar gerçek altın alabilecek duruma gelir” dedi.

Editör: İdris YILMAZ