İSLAM MEMİŞ: PERŞEMBE VE CUMA GÜNÜ EMTİA PİYASALARINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK

Altın ve para piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, perşembe ve cuma günü emtia piyasalarında önemli değişiklikler olacağını açıkladı. Memiş, paylaşılacak verilerle birlikte altın fiyatlarında sert kırılmaların yaşanacağını belirterek, yatırımcılara "Hazırlığa başlayın" uyarısında bulundu.

ALTINDA YAZ AYLARINA HAZIRLIK

Mayıs ayını yatay hareketlerle tamamlayan altında yatırımcılar, yaz aylarında nelerin yaşanacağına odaklanmış durumda. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirim kararlarını yılın son çeyreğine ötelemesinin ardından emtia tarafında beklenen yükseliş yaşanmazken, gözler altın için de kritik verilerin paylaşılacağı perşembe ve cuma gününe çevrilmiş durumda.

Kapalıçarşı piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, bayram öncesi piyasalarda büyük sürprizlerin yaşanmayacağını belirtirken, haftanın son 2 işlem gününde paylaşılacak verilerin ise altın için yön gösterici olacağını aktardı.

YILIN İLK FAİZ İNDİRİMİ GELİYOR

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararını duyuracağını aktaran Memiş, gelişmiş ülkelerde ilk faiz indiriminin muhtemel olduğunu belirtti. AB tarafından atılacak faiz indirim adımının diğer ülkeleri de etkileyebileceğini aktaran Memiş, bu durumun orta ve uzun vadede altın fiyatlarına pozitif etkilerinin olacağını hatırlattı.

Konuya ilişkin önemli uyarılarda bulunan Memiş, şu ifadeleri kullandı:

"Cuma günü ise tarım dışı istihdam verileri var. Küresel piyasalar için oldukça önemli bir veri. Bu bilginin ardından ABD Merkez Bankası (Fed) nasıl bir hamle yapar daha somut konuşabileceğiz. Ancak bu haftayla alakalı genelde yatay ve sakin bir seyirde haftayı tamamlayacağız. Türkiye genelinde, bayrama kadar bu şekilde gelişmeler görülecektir."

ALTIN ALMA ZAMANI GELDİ Mİ?

Ons altın şu anda 2348 dolar seviyesinde. Bu hafta 2300-2350 dolar aralığını takip etmeyi sürdüreceğim. 2300'ün altına sarkarsa, 2280 gibi güçlü bir destek seviyesi var. Bana göre yılın son destek seviyesi olacaktır. Yıl içinde yine 2600 dolar beklentimiz devam ediyor. Yılın son çeyreğinde hem içeride hem de dışarıdaki gelişmelere bağlı olarak altın fiyatlarının artmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Döviz kurları stabil olduğu için ons nereye gram altın oraya. Gram altın şu anda 2415-2420 lira aralığında. Bu hafta 2400 lira destek olacak. Soru basit aslında. Altın alma zamanı geldi mi? Evet.

YÜZDE 50 ALIM YAPMANIN ZAMANI GELDİ

DİSK Emekli-Sen Van'da İki Önemli Konuyu Gündeme Taşıdı DİSK Emekli-Sen Van'da İki Önemli Konuyu Gündeme Taşıdı

Yüzde 50 alım yapmanın zamanı gelmişti, bayrama kadar da geri kalan kısmıyla alım yapıp bu işi bitirmekte fayda var. Gümüşün ons ve gram tarafında da düşüşler yaşandığını görüyoruz.

SON GELİŞMELER

Son olarak, uzmanların tahminlerine göre altın piyasasında önemli gelişmelerin yaşanacağı bu hafta yatırımcıların dikkatle piyasaları takip etmeleri gerektiği belirtiliyor. Özellikle perşembe ve cuma günü açıklanacak veriler, altın fiyatlarının gelecekteki seyri açısından kritik öneme sahip olacak. 

SONUÇ OLARAK

Altın yatırımcılarının, bu kritik hafta öncesi stratejilerini gözden geçirip, yatırım kararlarını dikkatle değerlendirmeleri büyük önem taşıyor. Emtia piyasalarındaki bu hareketlilik, yatırımcılara yeni fırsatlar sunabilir. 

Bu hafta altın fiyatlarındaki olası dalgalanmalar için hazır olmanızda fayda var. İslam Memiş'in uyarılarını dikkate alarak, yatırımlarınızı planlamak için harekete geçin.

Editör: İdris YILMAZ