Bakan Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması: İstinaf ve temyizi bekleyeceğiz Bakan Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması: İstinaf ve temyizi bekleyeceğiz

Antalya’da yaşanan teleferik faciasının ardından Kepez Belediye Başkanın tutuklanmasına yönelik açıklama yapan Antalya Barosu, soruşturmanın adil ve hukuka uygun olması gerektiğini kaydetti. Baro, “Kararın ölçüsüz ve siyasi olduğu görüşü kamuoyunda derin bir kaygı yaratmıştır” ifadelerine yer verildi.

AJANS65 TV – Antalya’nın Kepez ilçesinde meydana gelen teleferik faciasın sonrasında yürütülen soruşturmada CHP’li Kepez Belediye Başkanı tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Yaşananlar sonrasında açıklama yapan Antalya Barosu, soruşturmaya dair hukuki süreci takip ettiklerini belirterek, “Dosya kapsamında toplanan deliller, şüpheli ifadeleri ve diğer unsurlar gözetildiğinde tutuklama kararının ölçüsüz ve siyasi olduğu görüşü kamuoyunda derin bir kaygı yaratmıştır” dedi.

Antalya Barosu, Kocagöz hakkında verilen karar CMK 100. maddede düzenlenen tutuklama şartları açısından tartışmalı olduğuna dikkat çekerek, “Yargı mercileri tarafından soruşturmanın adil ve hukuka uygun bir şekilde yürütülmesini istiyoruz” dedi.

‘HUKUKİ SÜRECİ TAKİP ETMEKTEYİZ’

Teleferik faciasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 14 şüpheliden aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de olduğu 5 kişi tutuklandı, 8'i için adli kontrol kararı verildi ve bir kişi serbest bırakıldı. Antalya Barosu’nun yürütülen soruşturma ve tutuklamalara dair yaptığı açıklama şöyle:

“İlimizde meydana gelen teleferik kazası soruşturmasında aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5 kişi hakkında tutuklama kararı verilmiştir. Verilen kararı ve soruşturmaya İlişkin hukuki süreci takip etmekteyiz. Kazanın meydana gelmesinde kusuru ve ihmali bulunanların hukuka uygun bir şekilde yargılanarak cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

‘KARARININ ÖLÇÜSÜZ VE SİYASİ OLDUĞU GÖRÜŞÜ KAMUOYUNDA DERİN BİR KAYGI YARATMIŞTIR’

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz hakkında verilen karar CMK 100. maddede düzenlenen tutuklama şartları açısından tartışmalıdır. Dosya kapsamında toplanan deliller, şüpheli ifadeleri ve diğer unsurlar gözetildiğinde tutuklama kararının ölçüsüz ve siyasi olduğu görüşü kamuoyunda derin bir kaygı yaratmıştır.

‘KARAR HUKUKA, HAKKANİYETE VE ÖLÇÜLÜLÜK İLKESİNE UYGUN OLMALI’

Ne yazık ki ülkemizde benzer kazalar ve felaketler yaşanmış ancak ihmali ya da kusuru olduğu düşünülen muhtemel şüpheli kamu görevlileri hakkında ya soruşturma açılmamış ya da adil bir yargılama süreci yaşanmadan sorumlular ceza dahi almamıştır. Mevcut soruşturmada benzer hukuksuzlukların yaşanmaması için biz hukukçuların yüklendiği sorumluluğun farkındayız. Yargı mercileri tarafından soruşturmanın adil ve hukuka uygun bir şekilde yürütülmesini istiyoruz. Dosya kapsamında verilecek kararların, siyasi tartışmalardan bağımsız, hukuka, hakkaniyete ve ölçülülük ilkesine uygun olması gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyururuz.(HABER MERKEZİ)