MA Müzik Coşkusu Devam Ediyor MA Müzik Coşkusu Devam Ediyor

Erciş ilçesinde dört yıldır Kürt dili ve tarihi üzerinde araştırmalar gerçekleştiren ARSİSA, ilk kongresini düzenleyecek. Kongre öncesinde ARSİSA binasında bir basın açıklaması gerçekleştiren kongre tertip komitesi, anadilin önemine vurgu yaparak ARSİSA’nın bu alandaki çalışmalarına dikkat çekti.

Komite adına açıklamada bulunan Yazar Mahmut Çelebi, güçlü bir yönetimin oluşması için bu alanda duyarlı olan halkı dil ve kültür çalışmalarına katılmaya davet etti. Basın açıklamasını okuyan Çelebi, anadilin bir halkı ve toplumu var eden gerçeklik olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Kürt halkı, maruz kaldığı asimile baskılarına karşı önemli bedeller verdi ve vermeye de devam ediyor. Bugün dünya genelinde Kürt dilinin yaşatılması için Kürt anneleri ve bu alanda duyarlı olanlar önemli bir çaba sarf etmektedir. Dünyada zengin diller arasında yer alan Kürt dili, tüm bu mücadelelere rağmen yok olma tehdidi ile karşı karşıyadır. Günümüzde Kürtlerin iradesine karşı yapılan tahammülsüzlük ve belediyelere kayyum atanması, Kürt diline, Kürt kimliğine ve Kürt iradesine yapılan saygısızlığın somut göstergesi olarak okunmalıdır. Bu anlamda halkımıza çağrımız, anadillerini, kültürlerini ve verilen bedellerle elde edilen bu kazanımları sahiplenmeleri ve ARSİSA kongresine katılarak güçlü bir yönetimin oluşmasına katkı sağlamalarıdır.”

Çelebi açıklamasının devamında  kongrenin Erciş ilçesinde gerçekletireceği bu anlamda Erciş halkının kongreye katılım yapması çağrısında bulundu. 

Editör: İdris YILMAZ