Tur  Otobüsü Park Halindeki Araçlara Çarptı :  1 çocuk öldü, 33 yaralı Tur Otobüsü Park Halindeki Araçlara Çarptı : 1 çocuk öldü, 33 yaralı

Temmuz Ayına Ara Zam Beklentisi:
Asgari ücrete yıl başında yapılan yüzde 49'luk zammın ardından gözler temmuz ayına çevrildi. Ancak, ekonomi yönetimi asgari ücrete ara zamma kapıyı kapattı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yıl başında "enflasyonu tetiklediği" gerekçesiyle bu yıl için zam yapılmayacağını duyurmuştu.

Enflasyon ve CHP'nin Talepleri:
Asgari ücret yıl başında yüzde 49 zam yapılarak net 17.002 TL olarak belirlenmişti. Memurlar ve emekliler temmuz ayında alacağı zammı beklerken, asgari ücrete zam talepleri de gündemde kalmaya devam ediyor. CHP, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile yapılan görüşmeler sonrası asgari ücrete zam beklentilerini yeniden gündeme taşıdı.

Sürpriz Zam İddiaları:
Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, kulislerde AKP'nin sürpriz bir şekilde asgari ücrete ara zam kararı verebileceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kararı alabileceği ve zammın enflasyonla doğru orantılı olmayacağı belirtiliyor. 2024 yılının ilk 6 ayında yüzde 25 oranında enflasyon beklenirken, asgari ücrete ara zammın yüzde 15 oranında yapılabileceği iddia ediliyor. Eğer bu iddialar gerçekleşirse, temmuz ayında asgari ücret 17.002 TL’den 19.552 TL’ye yükselecek.

Çalışanların Beklentisi:
Enflasyon karşısında dayanacak gücü kalmayan çalışanlar, hükümetin zam talebine kayıtsız kalamayacağını düşünüyor. Yüksek enflasyon nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan çalışanlar, asgari ücrete yapılacak olası zammın bir an önce gerçekleşmesini talep ediyor.

Bu gelişmeler ışığında, asgari ücrete temmuz ayında yapılacak olası ara zam kararı merakla bekleniyor.

Editör: İdris YILMAZ