Asgari Ücretlilere Zam Yok, Bakan Maaşlarına Yüksek Artış
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete zam yapılmayacağını belirtti. Bakan Işıkhan, "Defalarca söyledik, zam olmayacak" diyerek asgari ücretlilere yönelik beklentileri net bir şekilde yalanladı.

Tur  Otobüsü Park Halindeki Araçlara Çarptı :  1 çocuk öldü, 33 yaralı Tur Otobüsü Park Halindeki Araçlara Çarptı : 1 çocuk öldü, 33 yaralı

Bakanların Maaşları Artıyor
Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Bakan Işıkhan, 144 bin 362 lira olan maaşına 29 bin lira zam alacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 241 bin 320 liralık maaşı ise 49 bin lira artacak.

Tasarruf Sadece Emekçiye!
Temmuz ayında milletvekili emeklileri 19 bin lira, hem milletvekili olup hem de emekli aylığı alanlar 49 bin lira zam alacak. Buna karşın asgari ücretli ve emekliler temmuzu zamsız geçirecek.

Bakan Maaşları ve Zam Oranları
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milletvekili emeklisi olmadığı için sadece bakan maaşı alıyor. Işıkhan, 144 bin 362 TL olan maaşına temmuzda yüzde 20.3 civarında zam alacak. Böylece Işıkhan’ın yeni maaşı 173 bin 667 liraya çıkacak.

Bakan Şimşek’in Maaş Durumu
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise 144 bin 362 liralık bakan maaşını ve 96 bin 958 liralık milletvekili emekli aylığını alıyor. Şimşek’in toplam aylık geliri 241 bin 320 lira. Temmuz ayında maaşı 49 bin lira daha artarak 290 bin 308 liraya ulaşacak. Şimşek, bir ayda 17 asgari ücretlinin maaşına eşdeğer gelir elde edecek.

Enflasyon ve Ücret Politikası
Hükümet, ücretlere zam yapmayarak enflasyonu düşürme politikası izlerken, asgari ücret ve civarında maaş alan işçiler bu politikadan olumsuz etkileniyor. İşçi Mehmet ve işçi Vedat, zamsız bir temmuz ayı geçirirken, bakanların yüksek maaş artışları kamuoyunda tartışma konusu oldu.

Editör: İdris YILMAZ