Van Bvrosu avukatlarından Abdulaziz Örek’in darpedilmesi ve sözlü saldırıya maruz kalması Van Barosu tarafından yapılan basın açıklaması ile kınandı. Yapılan açıklamada, “Yurttaşın hak arama özgürlüğü ve adalete erişimdeki temsilcisi avukatlara, duruşma salonlarında, keşif, haciz mahallinde, ofislerinde hatta sokak ortasında saldırılar maalesef devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

AJANS65 TV - Van Barosuna kayıtlı Avukat Abdulaziz Örek’in saldırıya uğraması nedeniyle Van Barosu basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada, Av. Örek’in, boşanma aşamasındaki müvekkilinin eşi tarafından takip edildiği, boşanma davası nedeni ile sözlü ve fiili saldırıya uğradığı ve bu saldırı neticesinde yaralandığı bilgisine yer verilerek, “Yurttaşın hak arama özgürlüğü ve adalete erişimdeki temsilcisi avukatlara, duruşma salonlarında, keşif, haciz mahallinde, ofislerinde hatta sokak ortasında saldırılar maalesef devam etmektedir” açıklamasına yer verildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Bu saldırılara karşı gerekli önlemlerle ve caydırıcı cezalar verilmediğinden saldırılar sıradanlaşmıştır. Avukatların takip ettikleri dosya ile özdeşleştirilmesi, taraf olarak görülmesi nedeni ile kendilerine saldırılmasını kabul etmek mümkün değildir. Şunu herkes bilmelidir ki her bir yurttaşın avukatın hukuki yardımı gerekecektir. Bu sebeple avukatın üstlendiği görevin önemi ve kamusal niteliği toplum tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir.

‘BİZ AVUKATLAR DOSYANIN TARAFI DEĞİLİZ’

Biz avukatlar, yurttaşın hak ve hukukunu savunan bir mesleğin üyeleriyiz. Biz savunduğumuz müvekkillerin avukatıyız, dosyanın tarafı değiliz, dosyada hukuka ve hakkaniyete ve adil bir yargılamaya katkı sağlamaktayız. Avukatların görevlerini yaparken engellenmesi aynı zamanda hukukun ve adaletin engellenmesidir. Unutulmamalıdır ki, yargının kurucu unsuru olan avukatlara yönelik her saldırı, özünde hukuka ve adalete yönelik bir saldırıdır.

LGS Sınavında Soru Tartışması: Ders Kitaplarında Bulunmayan Bilgi! LGS Sınavında Soru Tartışması: Ders Kitaplarında Bulunmayan Bilgi!

‘MESLEKTAŞLARIMIZA YÖNELİK SÖZLÜ VE FİİLİ SALDIRILAR DEVAM ETMEKTEDİR’

Hak arama özgürlüğünün önündeki engellerin ve mesleki sorunların bütün ağırlığıyla devam ettiği bu süreçte mesleğini icra eden meslektaşlarımıza yönelik sözlü ve fiili saldırılar artarak devam etmiş ve meslektaşlarımız ne yazık ki sırf mesleğini icra ettiğinden ötürü tehditlere maruz kalmıştır. Unutulmamalıdır ki; yargının kurucu unsuru olan savunmaya yönelik her saldırı, özünde hukuk devletine yönelik bir saldırıdır. Meslektaşlarımıza yönelik bu saldırılara karşı Avukat Hakları Merkezi olarak meslektaşlarımıza gerekli hukuki destek sağlanmış olup, bu doğrultuda Van Barosu’nun tüm üyeleri mesleki dayanışmayla gerekli mücadeleyi etmeye devam edecektir.

‘MESLEĞİMİZİN ONUR VE SAYFIRLIĞINI KORUYACAĞIZ’

Biz Avukatlar hak arama özgürlüğünün önünde engel oluşturan ve  mesleki sorunlarımızın bütün ağırlığıyla devam ettiği bu süreçte; mesleğimizin onur ve saygınlığını koruyacağımızı, temel hak ve özgürlüklerin eksiksiz uygulanması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğimizi bir kez daha tekrar ediyoruz

 Meslektaşımız Abdulaziz ÖREK’e karsı yapılan menfur saldırıyı kınadığımızı, bu saldırıya karşı Van Barosu Yönetim Kurulu olarak tüm meslektaşlarımız ile birlikte etkin bir hukuki mücadele yürüteceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

Editör: Muhittin Botan