Bacağa Vuran Bel Fıtığı Ağrısında Ameliyatsız Çözüm: Selektif Sinir Bloğu

İSTANBUL  - Halk arasında "siyatik ağrısı" olarak bilinen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bel fıtığı, günümüzde sık rastlanan rahatsızlıklardan biri. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ercan Hassa, "selektif sinir bloğu" adı verilen yeni bir tedavi yöntemiyle bu ağrının büyük ölçüde ameliyatsız tedavi edilebildiğini belirtiyor.

Doç. Dr. Hassa, bel fıtığı ağrısının bazı hastalarda sadece bel bölgesinde sınırlı kaldığını, bazılarında ise bacaklara yayılabildiğini vurguladı. Bel omurlarının hareket yeteneğini sıvı dolu disklerden aldığını, ancak bu disklerin yaşla birlikte deformasyona uğrayarak ağrıya neden olabildiğini söyledi. "Bacağa vuran bel fıtığı ağrısına her zaman bel ağrısı eşlik etmek zorunda değildir," dedi.

Selektif sinir bloğu tedavisi sırasında özel iğneler ve ileri görüntüleme yöntemleri kullanılarak ağrıya neden olan sinir köküne ulaşıldığını anlatan Doç. Dr. Hassa, "Steril opak maddeler ve kombine ilaçlarla uygulama sonrası hasta önemli ölçüde rahatlama hissediyor. En iyi sonuçlar bir hafta sonunda ortaya çıkıyor," dedi.

Cerrahpaşa Hastanesi’nde ölümcül bakteri saptandı: ‘Salgın yapabilir’ uyarısı! Cerrahpaşa Hastanesi’nde ölümcül bakteri saptandı: ‘Salgın yapabilir’ uyarısı!

Selektif Sinir Bloğu Tedavisinde Yaş Sınırı Yok

Genç hastalarda bu tedavinin uzun soluklu etkiler yaratabildiğini ve ameliyat gereksinimini ortadan kaldırabileceğini belirten Hassa, "İleri yaş hastalarda da ciddi bir konfor sağlanıyor. Ancak, bazı durumlarda bel fıtığının ameliyatsız çözümü mümkün değildir ve uygun tedaviye omurga konusunda deneyimli uzman cerrahlar karar vermelidir," diye ekledi.

Kaynak: igf