Terör örgütü IŞİD'in eski lideri Ebubekir el Bağdadi'nin ilk eşi Esma Muhammed el Kubeysi, İŞİD ve Bağdadi’nin bilinmeyenlerini anlattığı haberde, örgütün kadınları "takıntı" haline getirdiğini söyledi. El Kubeysi, "Bağdadi ve örgütünü, insanlık sınırlarının ötesine geçecek şekilde arzular yönetiyordu" tespitlerinde bulundu.

AJANS65 TV - ABD'nin 2019 yılında Suriye-Türkiye sınırındaki İdlib'de özel bir operasyonla öldürdüğü eski IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin ilk eşi Esma Muhammed el Kubeysi, örgütün kadınlara yönelik çarpık bakış açısına ve tanıklık ettiği olaylara dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. IŞİD'in "kadınları takıntı haline getirdiğini" söyleyen Kubeysi, 1999 yılında evlendiği Bağdadi'nin cephede savaştığını da hiç görmediğini anlattı.

Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi Kati Piri'den Kayyım Atamasına Tepki Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi Kati Piri'den Kayyım Atamasına Tepki

Irak vatandaşı olan Kubeysi'nin, 2019 yılında Suriye'de Türkiye tarafından yakalandığı düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 6 Kasım 2019'da "ABD, Bağdadi'yi tünelde imha etti. İlk kez açıklıyorum, biz de Bağdadi'nin hanımını yakaladık ama bakın bir yaygara yapmadık. Aynı şekilde kız kardeşini ve eniştesini de Suriye'de yakaladık" açıklaması yapmıştı. Ankara'dan isim vermeden konuşan kaynaklar, yakalananlar arasında Bağdadi’nin eşi Kubeysi ve kızı Leyla’nın bulunduğunu söylemişti.

'12 YAŞINDAKİ KIZINI EVLENDİRDİ'

Şu an Irak'ta cezaevinde tutulan Kubeysi, El Arabiya kanalı ile söyleşisinde, Bağdadi ve diğer IŞİD liderlerinin kadınları "takıntı" haline getirdiğini söyledi. Cinsel köleleştirme ve zorla evlendirme gibi ihlaller dahil, çok sayıda istismarın yaşandığını belirten Kubeysi, Bağdadi'nin kendisinin 10 Ezidi kadını "köle" olarak tuttuğunu ve bir noktada 13 yaşındaki bir kız çocukla "evlendiğini" söyledi.

'ARZULARI TARAFINDAN YÖNETİLİYORLARDI'

Kubeysi, "Bağdadi ve örgütü, insanlığın sınırlarının ötesine geçecek şekilde arzuları tarafından yönetiliyorlardı" dedi; IŞİD liderinin Suriye ve Irak'ta "İslam halifeliği" ilan ettiği iddiasından sonra da bu şekilde yaşadığını anlattı. Kubeysi, Bağdadi'nin 12 yaşındaki kendi kızını bir IŞİD militanı ile "evlendirdiğini" de belirtti.

'KİBRİ ARTTI, AVRUPA HAYALLERİ VARDI'

Kubeysi'nin anlatımına göre Bağdadi, IŞİD'in 2014'te Suriye ve Irak'ta geniş toprakları kontrol etmeye başlaması sonrasında "giderek daha kibirli" hale geldi. Kubeysi, Bağdadi'nin uluslararası tanınma hayalleri kurduğunu, örgütün kontrolünü Avrupa'ya genişletmek istediğini anlatarak "Savaşçı toplamasında yabancı kadınlar önemli bir rol oynuyordu" dedi.

'SAVAŞA KATILDIĞINI HİÇ GÖRMEDİM'

Bağdadi'nin kendi kişisel güvenliğine özellikle önem verdiğini de anlatan Kubeysi, "Bunu her şeyin önünde tutardı" diye konuştu. Kubeysi'nin, Bağdadi'nin herhangi bir savaş faaliyetine bizzat katıldığını hiç görmediğini söylemesi de dikkat çekti.

'ABD GÖZALTINA ALDIKTAN SONRA RADİKALLEŞTİ'

Kubeysi, Bağdadi ile 1999 yılında Irak'ta İslami bir üniversitede yüksek lisans öğrencisi olduğu sırada evlendiklerini anlattı. Bağdadi'nin o dönem "normal" olduğunu ileri süren Kubeysi, "Aşırılıkçı düşünceleri olmayan normal bir insandı. Açıktı" iddiasında bulundu. Kubeysi, Bağdadi'nin 2004 yılında Irak'taki Amerikan işgali sırasında selefi gruplara katılma suçlamasıyla ve El Kaide komutanlarıyla birlikte gözaltına alınmasından sonra radikalleştiğini iddia etti. Bağdadi'nin bir yıl sonra serbest bırakıldığı dönem için "Artık daha önce birlikte yaşadığım adam değildi" dedi.

KAYLA MUELLER İDDİASINI DOĞRULADI: 'O DA KÖLESİYDİ'

Söyleşide, Kubeysi'ye IŞİD tarafından kaçırılıp cinsel istismara maruz bırakılan Amerikalı insan hakları aktivisti ve insani yardım görevlisi Kayla Mueller de soruldu. Kubeysi, ABD'nin Bağdadi'yi öldürdüğü operasyonun adını verdiği Mueller ile tanıştığını doğruladı. Mueller'i bir kez gördüğünü anlatan Kubeysi, Amerikalı kadının "Bağdadi'nin kölelerinden biri" olarak tutulduğunu öğrendiğini söyledi.

IŞİD, Mueller'in 2015'teki bir Ürdün hava saldırısında öldürüldüğünü ileri sürmüş, ABD'li yetkililer bunu yalanlamıştı. Kubeysi de söyleşide, Mueller'in ölümüne dair IŞİD anlatısından şüphe duyduğunu belirtti.

Mueller 2013 yılında Suriye'deki iç savaş sırasında gönüllü olarak gittiği Halep'te, Sınır Tanımayan Doktorlar'a ait hastanenin çıkışında kaçırılmıştı. Kısa süre sonra IŞİD tarafından rehin alındığı, işkence ile tecavüze maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştı. IŞİD liderlerinden Ebu Sayyaf'ın Kayla Mueller'i "kişisel esir" olarak aldığı iddia edilmiş, Ebu Sayyaf'ın öldürülmesi sonrası eşlerinden Umm Sayyaf ise "Bağdadi'nin de Kayla Mueller'e tecavüz ettiğini" söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan