LGS Sınavında Soru Tartışması: Ders Kitaplarında Bulunmayan Bilgi! LGS Sınavında Soru Tartışması: Ders Kitaplarında Bulunmayan Bilgi!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kobanê Davası kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada "İstinaf ve temyiz süreçlerini bekleyeceğiz" dedi.

AJANS65 TV - Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kobanê Davası kararlarına yönelik konuşan Tunç, "İstinaf ve temyiz süreçlerini bekleyeceğiz" dedi.

Tunç, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına yönelik ise "Soruşturma devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 28 Şubat davası hükümlüsü eski generallerin de aralarında bulunduğu 14 kişinin kalan cezalarını kaldırmasına ilişkin soru üzerine Tunç, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız, Anayasa'nın 104'üncü maddesinin 16'ncı fıkrası gereğince bu konuda af yetkisini kullandı. Bu yetki çerçevesinde bugün tahliyeler gerçekleşir" dedi.

Kobanê davasına yönelik değerlendirmelerinde Bakan Tunç, "37 vatandaşımız, Yasin Börü ve onun arkadaşları kurban eti dağıtırken maalesef katledildiler. Suriye'deki iç karışıklıklar bahane edilerek, sokak hareketleri, şiddet hareketleri başlatılmıştı. Bu sürede 37 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, okulların, iş yerlerinin, ticarethanelerin, evlerin taşlandığı ve saldırılarla karşı karşıya kaldığı bir ortam. Sonrasında hemen Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 41 sanığın yargılanmasına başlanmıştı. Yasin Börü ve arkadaşlarını öldüren sanıklarla ilgili bunlardan 25'i çeşitli sürelerde hapis cezalarına çarptırıldı, 15'i de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı" ifadelerini kullandı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinin dün kararını açıkladığını hatırlatan Tunç, "HDP'nin o dönemde halkı sokağa çağırmasıyla ilgili olarak başlatılan adli soruşturma sonrasında davaya dönüşen ve bugüne kadar, dünkü karara kadar yargılanmaları süren davada da 108 sanık yargılandı. Bunlardan 72'si firari. Bunların dosyaları tefrik edildi. 36 sanıktan 18'i tutuklu, 18'i de adli kontrollü olarak yargılanıyordu. Dün açıklanan kararla 24 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 302'nci maddesindeki devletin birliğini bütünlüğünü bozmak suçuna yardım etmek, Türk Ceza Kanunu'nun 39. maddesi gereğince cezaları açıklanmış oldu. 12 sanık hakkında da beraat kararı verildi. Beraat eden sanıklarla ilgili olarak da bugün itibarıyla dün akşamdan beri tahliyeler de gerçekleşmiş oldu" dedi.

Bakan Tunç, Ayhan Bora Kaplan suç örgütü soruşturmasına ilişkin soruya da, "Soruşturma devam ediyor. Bu konuda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızın başlatmış olduğu bir soruşturma var. O soruşturmada gözaltına alınan sivil ya da resmi görevliler var. Bu anlamda bu soruşturmayı hep beraber bekleyeceğiz, soruşturmanın sonucunu hep birlikte göreceğiz" yanıtını verdi.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan