Milli Eğitim Bakanı Tekin, 20 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Tekin, öğretmen atamaları için başvuruların 20 Mayıs’ta alınmaya başlanacağını bildirdi.

AJANS65 TV - Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 20 bin öğretmen atanacağını bildirdi. Tekin, torpil eleştirilerine neden olan atamaların yine mülakatla yapılacağını söyledi. Bu atamalarda KPSS puanı yüzde 50, mülakat puanı yüzde 50 etkili olacak.

Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik

Tekin, en fazla kontenjan ayrılan branşların sınıf öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği, rehberlik ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği olduğunu bildirdi

Tekin, "Cumhurbaşkanlığı kabinesi sonrası, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Hazine ve Maliye bakanımız ve ilgili kurmaylarıyla görüşme ve toplantılar yaptık. 20 bin öğretmen ataması konusunda uzlaştık" dedi.

ERDOĞAN'IN MÜLAKAT VAADİ HAVADA KALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçimden önce mülakatın kaldırılacağının vaat edilmesine rağmen bir adım atılmadı.

Erdoğan, 14 ve 28 Mayıs 2023 genel seçimler öncesindeki 'kamuda işe alımlarla ilgili mülakatın kaldırılacağını' vaat etmişti. Erdoğan, bu konuyla ilgili paylaşım da yapmış ve “Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.(HABER MERKEZİ)