Mahalli seçim çalışmaları kapsamında Van’a gelen HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partililer, STK temsilcileri ve iş insanları ile bir araya geldi. Salona hitaben yaptığı konuşmada Bakırhan, dünyanın her tarafında hak arayan insanların büyük bir baskılama ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Ama biz, çok daha gaddar, çok daha baskıcı, çok daha hak tanımaz bir iktidar ile karşı karşıyayız” dedi.

HABER MERKEZİ / AJANS65 TV

VAN - Yerel yönetim seçimleri yaklaşırken, partiler de en etkili adayı çıkartmak ve seçimlerde en fazla belediyeyi kazanmak için kolları sıvadı.

14 Mayıs seçimlerinde seçmenlerinden ciddi eleştiriler alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) ise bu seçimlere çok daha farklı hazırlanıyor. Seçimler öncesinden yoğun toplantılar alan HEDEP, yerel seçimlere halkın taleplerini dikkate alarak gireceklerini söylüyorlar.

‘DÜNYADAKİ TÜM ÜLKELER SORUNLARINI DİYALOGLA ÇÖZÜYOR’

Seçim çalışmaları kapsamında Van’a gelen HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partililer, Sivil Toplum Örgütü (STÖ) temsilcileri ve iş insanları ile bir araya geldi. Bir düğün salonunda gerçekleştirilen toplantıya ilgi yoğun olurken, Bakırhan kısa bir konuşma yaptı.

Yaptığı konuşmada Bakırhan, hükümetin ne kadar baskıcı ve hak tanımaz olduğunu söyledi. Dünyanın her tarafında hak arayıcılarına yönelik iktidarların baskıcı tutumları olduğunu hatırlatan Bakırhan, “Ama biz çok daha baskıcı, çok daha gaddar, acımasız, hak tanımaz bir iktidar ile karşı karşıyayız” dedi.

Kürt sorunana da göndermede bulunan Bakırhan, “Dünyanın her tarafında iktidarlar, hükümetler bu türden sorunları diyalogla çözmüşlerdir. Örneğin, Kolombiya diyalog ile çözdü. İlgiltere, İRA ile görüşerek sorunu çözdü. Başka yerlerde de benzer örnekler var. Ama bizde ise durum farklıdır. Çatışmalar sonsuz değildir. Bir yerden sonra akıl devreye giriyor ve sorun diyalog ile çözülüyor. 2015 yılında bir sürec yaşandı ve hedefine ulaşamadı. Kim haklı, kim haksız bir yana, şuan canlarımız toprağa düşmeye devam ediyor mu? 70-80 yaşındaki insanlar zindanlara tıkılıyor” ifadelerini kullandı.

‘HER AY MAAŞINI ALIYOR AMA YAKALANAMIYOR’

3 Ekim 1994 yılında Muş’un Korkut ilçesi Vartinis beldesinde bir ailenin komple yakılmasına da değinen Bakırhan, “Buraya gelirken Vartinis’e gittik. 29 yıl önce orada bir katliam yaşandı. 9 kişilik bir aile diri diri yakıldı. Bunu yapanlar belli. Anne, yeni doğan bebeğini kurtarmak için camdan dışarı atıyor, katliamı gerçekleştiren çete bebeği tekrardan içeri, ateşin içine atıyor. Anne, 2 kez bebeğini camdan dışarı atıyor, ama o tekrardan içeri ateşin içine atarak o bebeğin de yanmasına neden oluyor. Katliamın üzerinden 29 yıl geçmiş, ama halen failler yakalanamamış! Kendilerine ulaşılamadığı belirtiliyor. Ama aynı kişi düzenli olarak bankadan maaşını alıyor” şeklinde konuştu.

‘KAPIKÖY SINIR KAPISINDAN SADECE İNSANLAR GELİP GEÇİYOR’

İktidarın bölgeye yönelik ayrımcı tutumları olduğuna da dikkat çeken Bakırhan, “Van’da Kapıkköy Sınır Kapısı var. Buradan sadece insanlar gelip geçiyor. Ticaret yapılamıyor. Peki diğer sınır kapılarına bir bakalım, oralar nasıldır acaba? Bölgenin ekonomik olarak gelişmesini engelliyorlar” dedi.

Van’ın bir tarım ve hayvancılık bölgesi olduğunu, Kars’ın, Iğdır’ın, Muş’un, Ardahan’ın kendisine has özellikleri ve üretim şekli bulunduğunu kaydeden Bakırhan, “Buralarda bir tek fabrika yok. Örneğin Muş, şeker pancarı üretiyor. Ama fabrikaları olmadığı için bunun işlenmesi başka bölgede oluyor. Muş çiftçisi de ürettiği şeker pancarını yarı fiyatına satıyor. Iğdır, sebze üretim bölgesidir, ama buna denk bir tesis yok. Kars da öyle, Ardahan da öyle” şeklinde konuştu.

‘KİMSE VAN KAYYIMLARININ BORCUNU SORGULAMIYOR’

Van’daki kayyım idaresine yönelik de sert ifadeler kullanan Bakırhan şu şu şekilde konuştu:

“8 yıldır bir kayyım rejimi var. Sizin seçtiklerinizin yerine kayyım atıyorlar. Ama hiçbir tanesi çıkıp da örneğin bir Van Kayyımına, bu kadar borcu nasıl yaptın diye sormuyor. Yüksek miktarda borç var, ama karşılığında yapılan bir şey yok. Hep birlikte örgütlenerek, mücadele ederek bu vahşet dursun diyeceğiz. Seçime giriyor, seçimi kaybediyor, bu kez kayyım atıyor. Onlar da ne var ne yok hepsini tüketiyorlar. Kendimden biliyorum. Ben Siirt Belediyesi’nde eş başkandım. Biz belediyeyi borçla devraldık. Sonra borçların tamamını ödedik, kasada para birikti. Hemen sonra kayyım atadılar. İki yıl sonra tekrardan geldiğimizde bir baktık ki paranın hepsi buhar olmuş, üstüne üstlük belediye yeniden borç bataklığına saplanmış. Şimdi diyeceksiniz ki, ‘neden kasada para bıraktınız?’ Biz kayyım atayacaklarını nereden bilebilirdik ki?”

Yeniden bir seçim sürecinde olduklarını söyleyen Bakırhan, “hep birlikte mücadele ederek, çalışarak, örgütlenerek bizim olanı tekrardan kazanalım. Bizlere yönelik yoğunca eleştiriler gerçekleştirdiniz. Merkezi aday belirlemeye yönelik eleştirileriniz oldu. Hepsini kabul ettik. Bundan böyle kendi adaylarınızı kendiniz belirleyeceksiniz. Artık size böylesi bir yetki verildi. O halde en iyi şekilde çalışarak bütün belediyeleri tekrardan kazanın. Bu konuda Van’ı da tebrik ediyorum, seçimlerde iyi bir performans sergiliyor” dedi.

Van Emniyet Müdürü Değişti Van Emniyet Müdürü Değişti