TÜİK Nisan Ayı İşgücü İstatistikleri: İşsizlik Yüzde 8,5'e Düştü TÜİK Nisan Ayı İşgücü İstatistikleri: İşsizlik Yüzde 8,5'e Düştü

A T MYeni karar alan bankalar, şubelerin iş yükünü azaltmak amacıyla para çekme ve yatırma limitlerinde yeni düzenlemelere gitti. Belirlenen tutarın altında kalan miktarların artık şubelerden çekilip yatırılmasına izin verilmeyecek, bu işlemlerin sadece ATM'ler aracılığıyla gerçekleştirilebileceği bildirildi.

Bankalar aldıkları karar ile bankaların iş yükünü azaltmak amacıyla belli bir limitin altındaki para çekme ve yatırma işlemlerini ATM’lere yönlendirecekler.

Daha önce 10 bin TL olarak belirlenen banka veznelerinden nakit para çekme ve yatırma limiti 20 bin TL'ye çıkarıldı. Bu karar özellikle okuma yazması olmayan kişiler, teknolojiyle arası iyi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve emekliler tarafından tepkiyle karşılandı.

‘İŞLEM TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI’

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankaların ATM'lerde işlem yapmayı zorunlu hale getirmesinin tüketici haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Bankaların, ATM limitlerinde artışa gidecekleri ve tüm itirazlara rağmen, şube yüklerini azaltmak için belirlenen tutarın altında kalan nakit para yatırma ve çekme işlemlerini sadece ATM'ler üzerinden yapacakları iddiası gündeme geldi.

BANKALARIN AÇIKLAMASI

Ziraat Bankası'nın Genel Müdür Yardımcısı ve Halkbank'ın Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olan Prof. Dr. Şenol Babuşçu, veznelerin para çekme işlemleriyle meşgul olması nedeniyle kredi kartı, kredi ve ek hesap satışı yapamadıklarını ve bu nedenle bu uygulamaya geçtiklerini açıkladı.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan