İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı

Milyonlarca yurttaş 2024 yılının ikinci yarısından itibaren geçerli olacak bedelli askerlik ücretini merak ediyor. Bedelli askerlik ücreti, memur maaş katsayısına göre belirleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, TÜFE'deki değişim 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,64, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 24,73, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 65,07 olarak gerçekleşti.

Altı aylık enflasyon farkı yüzde 24,73 olarak hesaplandı ve memur maaşlarına yüzde 19,73 oranında zam yapıldı. Bu zam oranı, bedelli askerlik ücretinin belirlenmesinde de etkili oldu. Memur maaş katsayısına göre belirlenen bedelli askerlik ücreti, 2024 Temmuz itibariyle 217 bin 851 TL oldu. Nihai ücret ise Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanacak.

Son Başvuru Tarihi:
Bedelli askerlik başvuruları, her yıl Ocak ayının ikinci haftasında yeni enflasyon değerlerinin açıklanmasından sonra başlar ve yılın son iş günü mesai saatlerinin bitimine kadar sürer. Bu dönemde başvuruda bulunan adayların askerlik yerleri ve tarihleri, başvurularının yapıldığı yılı takip eden Ocak ayının ikinci haftasında duyurulur.


 

Editör: İdris YILMAZ