Yapılan indirimden sonra bu kez de büyük zam! Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanmalar akaryakıt fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Motorinde yaşanan indirimin ardından bu kez de dev zam bekleniyor.

AJANS65 TV – Ülkedeki ekonomik istikrarsızlık sonucu döviz kurunda yaşanan dalgalanma, petrol fiyatlarındaki hareketlilik ile vergilere yapılan zamlar akaryakıt fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. Öte taraftan Brent Petrol fiyatlarındaki değişim de petrol fiyatlarını olumlu veya olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Sektör kaynaklarından gelen bilgilere göre, benzinin litresi 1,60 TL, motorinin litresi ise 1,25 TL zamlanacak.

Son olarak LPG'ye geçtiğimiz günlerde 84 kuruş zam yapılmıştı. Yeni zamların 15 Marttan itibaren pompa fiyatlarına yansıması bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

TÜİK Haziran Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı TÜİK Haziran Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.(HABER MERKEZİ)