Van’da Yapı Yol Sen 8. Olağan Genel Kurulunda Konuşan Yapı Yol Sen Van Şube Başkanı İbrahim  Çelik, “Toplumsal ayrımcılık ve ırkçı söylem, nefretin ve şiddetin yaygınlaştırılmasında her zaman başvurulan bir araç oldu bu ülkede ama denilebilir ki hiçbir dönemde bu AKP ve MHP dönemi kadar ivme kazanmamıştır” dedi. Yapı Yol Sen Genel Başkanı Gültekin Narinci ise önümüzdeki belidiye seçiçimlerinde belediye başkanlarını ve meclis üyelerini konuşmayacaklarını, kayyım atamalarının devam etmesi durumunda bunun bir daha seçimlerin yapılmaması ile sonuçlanabileceğini söyledi.

HABER MERKEZİ / AJANS65 TV

VAN - Van’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) Bağlı Yapı Yol Sen 8. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Eğitim Sen Konferans Salonundra Gerçekleştirilen toplantıya Yeşil Sol Parti Van Milletvevekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, HDP, DBP, Yeşil Sol Parti, İHD, ÇEVDER, KESK’e bağlı sendikalar ve Yapı Yol Sen Genel Başkanı Gültekin Narinci katıldı.

Yapılan açılış konuşması ve saygı duruşundan sonra açılış divan seçimi yapıldı. Divan seçiminden sonra divanın yaptığı konuşma ile konge başladı.

Kongrede Yapı Yol Sen Van Şube Başktanı İbrahim Çelik bir konuşma yaptı.

‘DÜN DE DARBELERE KARŞIYDIK, BU GÜN DE KARŞIYIZ’

Yaptığı konuşmada 12 Eylül darbesine değinen Çelik, “12 Eylül faşist cuntasının işkence tezgâhlarından geçen onurlu kamu emekçileri tarafından kurulan KESK ve bileşenleri dün olduğu gibi bugün de her türlü darbe ve darbe girişimine karşı olduğunu sözle değil, her zaman alanlarda da pratiğiyle ispatlamıştır” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Darbe girişimine de değinen Çelik, “11 yıl boyunca FETÖ cemaatiyle içli dışlı olanlar, 15 Temmuzdan sonra söz konusu yapı ile yollarını ayırmıştır. KESK ve bileşenleri ise 15 Temmuz 2016 sonra değil, en başından beri bu gerici ve faşist yapıyla mücadele ediyor ve etmeye devan etmektedir” dedi.

Ülkede gün geçtikçe artarak devam eden ayrımcılık, nefret ve ırkçılığa da değinen Çelik, “Toplumsal ayrımcılık ve ırkçı söylem, nefretin ve şiddetin yaygınlaştırılmasında her zaman başvurulan bir araç oldu bu ülkede ama denilebilir ki hiçbir dönemde bu Akp ve Mhp dönemi kadar ivme kazanmamıştır” diyerek insanlara, “ya bendensin yada karşımdasın” şeklinde seçeneğe zorlandığını kayderek, “farklı düşüneni ’hain’ görme ve gösterme noktasına kadar gelindi. Bu tehdidin okları artık toplumun her kesiminden insanı hedef almış durumda. Bu yapı, bunun toplumda kabul görmesi için de her türden demagoji ve hamaseti mubah sayıyor” değerlendirmesini yaptı.

‘ORTADOĞU’DA ÇÖZÜM BEKLEYEN İKİ TEMEL SORUN: KÜRT VE FİLİSTİN SORUNU'

Ortadoğu’daki savaş ve kaosa da değinen Çelik, emperyalistlerin bölgedeki çıkar savaşlarına değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Emperyalist ülkeler, bir taraftan Suriye diğer taraftan Filistin merkezli Ortadoğu politikaları ile yıllardır arka bahçesi olarak gördüğü bölgeyi yeniden biçimlendirmeye çalışmaktadır. Ortadoğu’da çözüm bekleyen temel iki sorun olan Filistin ve Kürt sorunu, emperyalist ülkelerin çözümsüzlük üzerinden bölgede bir hegemonya savaşı aracı olarak kullanılmaktadır.”

’15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ İLE ÜLKE KAOSA SÜRÜKLENDİ’

15 Temmuz darbe girişimine değinen Çelik, “AKP döneminde iktidar ortağı haline gelen cemaat (Fetö) 15 Temmuz darbe girişimiyle ülke bir kaos sürecine itilmiştir. Darbeyi önledik söylemiyle harekete geçen AKP, cemaate karşı yürüttüğü mücadeleyi genişleterek, tüm muhalif kesimleri OHAL ve KHK rejimiyle baskı altına almıştır. Bir yıllık süreçte anti-demokratik ve hukuksuz uygulamalar artmış, demokratik siyaset başta olmak üzere, örgütleme, döşünce ve ifade özgürlüklerimiz tamamen ortadan kaldırılmıştır. Darbe girişimi cemaatin elinde patlasa da iktidar bu kez başka cemaatlere devletin kapılarını açarak yeni tehlikelere zemin hazırlamıştır” tespitlerinde bulundu.

Çelik, bundan sonraki süreçte görev alacak olan kişilere başarı dileklerinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır

‘BU SEÇİMLERDE BAŞKAN VE MECLİS ÜYELERİNİ KONUŞMAYACAĞIZ’

Şube Başkanı İbrahim Çelik’ten sonra Yapı Yol Sen Genel Başkanı Gültekin Narinci de bir konuşma yaptı.

Yaptığı konuşmada Narinci, önümüzdeki dönemde 3 temel sorun ve bu kapsamda 3 temel mücadele alanı bulunduğuna dikkat çekti.

Narinci, birinci mücadele alanının, vahşi kapitalizmin göz diktiği en temel alanın kamusal alan olduğunu söyleyerek, “kamusal alanda en çok talana uğrayan alanların başında eğitim ve sağlık gelmektedir. Hem eğitim, hem de sağlık ücretsiz olmaktan çıkartılıyor” dedi. Eğitim ve sağlığın ücretsiz olması gerektiğini belirterek, bu alanda ciddi bir mücadelenen yürütülmesi gerektiğini söyledi.

İkinci mücadele alanına da değinen Narinci, laikliğe dikkat çekti. Okulda öğrenilen laiklikten bahsetmediğini söyleyen Narinci, “hepimiz izliyoruz, bir takım tarikatlar, cemaatler her şeye müdahale etmeye başladılar. Artık sosyal yaşantımıza müdahale eder duruma geldiler. Bundan dolayı en temel mücadele alanlarımızdan diğer bir tanesi de laikliktir” dedi.

Üçüncü mücadele alanına değinen Narinci, özellikle belediyelere kayyum atanmasına değinerek, “önümüzdeki belediye seçimlerinde belediye başkanlarını, meclis üyelerini konuşmayacağız” dedi. Seçilen belediye başkanlarının, meclis üyelerinin yerine kayyum atanmasına de değinen Narinci, “tüm devrimci, demokra hatta sosyal demokratların da en temel görevi, bu süreçte mücadale etmektir. Çünkü artık mesele kayyum atanma meselesi olmaktan çıktı. Bu seçimlerden sonra seçimlerin olmaması, bir daha seçime katılamama ile karşı karşıya kalabiliriz. Bundan dolayı tüm devrimci, demokrat hatta sosyal demokratların görevi, üzerelerine düşeni yapmaktır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından faaliyet, disiplin ve denetim raporları okundu. Ardından da yeni yönetim belirlendi. Tek liste ile girilen seçimde yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

Editör: İdris YILMAZ