Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik

Van Bölge Hastanesinin arka tarafında “Edremit Kent Ormanı” olarak belirlenen alana dikilen yüzlerce ağaç bakımsızlıktan neredeyse tamamen kurumuş durumda. Hastanenin diğer kısımlarında yer alan ağaçlar son derece bakımlıyken, iki ayrı tabelanın yer aldığı ormanlık alanda ağaçlar bakımsızlıktan yok olmuş vaziyette. “Ormanlık” alanda ise yer alan iki tabela dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi AKP’ye ait, diğeri de Edremit Belediyesi’ne.

MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - Van’da insan sirkülasyonunun en yüksek olduğu yerlerden bir tanesi olan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin arkada kalan geniş kısmı Edremit Kent Ormanı olarak belirlenmiş durumda. ‘Orman’lık olarak belirlenen alanın giriş kısmına, TC Edremit Belediyesi, Edremit Kent Ormanı tabelası asılmış vaziyette. Ormanlık alanın iç kısmına ise daha dikkat çekici bir tabela göze çarpıyor. Dikilen tabelada, “Ak Parti Van İl Başkanlığı Hatıra Ormanı 2021” ibaresi yer almaktadır.4 Edremit

8 Edremit

AĞAÇLAR KADERİNE TERK EDİLMİŞ, TAMAMI KURUMUŞ!

2 Edremit

5 Edremitİki ayrı tabela ve iki ayrı sahiplenme olmasına rağmen ormanlık alana dikilen yüzlerce ağaç bakımsızlıktan tamamen yok olmak üzere. Tek tük canlı belirtileri gözüksede ağaçların kurtarılması çok büyük bir çabayı gerektirmektedir.

HASTANENİN DİĞER KISIMLARINDAKİ AĞAÇLAR OLDUKÇA BAKIMLI

Kent ormanı olarak belirtilen alana dikilen ağaçlar bakımsızlıktan ve kimsesizlikten tamamen yok olma aşamasına gelirken, hastanenin diğer kısımlarında yer alan ağaçlar ise oldukça bakımlı ve canlı durmaktadır. Çimler ise havanın ısınması ile birlikte insanların dinlendiği alanlara dönüşmüş vaziyette.

YOK OLAN ORMANDA DAMLAMA SİSTEMİ KURULMUŞ

6 Edremit7 Edremit

Kurumaya yüz tutmuş ağaçların diblerinden geçen hortumlar, damlama sisteminin de kurulduğunu, ancak kimselerin ilgilenmemesi neticesinde o sistemin de işlevsiz hale geldiğini, bunun sonucunda hem kentin oldukça önemli bir yerinde kurulan yeşil alan yok olurken, insanların kullanabilecekleri bir alan da yok edilmiş oldu. Ayrıca oraya yapılan masraflar da düpedüz çöpe gitmiş vaziyette.

EDREMİT BELEDİYESİNE ÇAĞRI

Konuya ilişkin çağrıda bulunan Van ÇEVDER Yönetim kurulu ise ağaçların bakımsızlıktan dolayı yok olmasına sert tepki göstererek, “Sırf popülizim olsun diye oraya ağaçlar dikiliyor, tabelalar asılarak reklam yapılıyor. Önemli miktarda para da akıtılıyor, ama ne yazık ki ilk fotoğraflar çekildikten sonra bir daha da kimseler uğramayarak ağaçlar ve ormanlık alan kaderine terk ediliyor. Bu yaklaşım, kentimize yaklaşımın ve sorumluluk düzeyinin de ne olduğunu gözler önüne seriyor” dedi. Yeni seçilen Edremit Belediyesi Eşbaşkanlarına da seslenen Çevder yönetimi, “Sonuçta orada Edremit Belediyesi’nin tabela ve ismi yer almaktadır. Lütfen o ormanlık alana sahip çıkın ve kurtarabildiğiniz kadar ağacı kurtarın. Kurtarılamayacak olan ağaçların da yerine yeni ağaçlar dikin ve o alanın çimlendirilmesini sağlayan. Oranın öylesi bir yeşil alana ihtiyacı var” ifadelerine yer verildi.

ÇEVDER GİRİŞİMLERİNİ SÜRDÜRECEK

Kurumaya yüz tutmuş ormanlık alanın ağaçlandırılması için Çevder’in üzerine düşen görev ve sorumlukları yerine getireceğini belirten yönetim kurulu, “Biz de ilgili kişi ve kurumlar ile görüşerek, yapılabilecekler konusunda gerekli girişimlerde bulunacak ve ormanlık alanın niteliğine uygun hale getirilmesi için üzerimize düşeni yapacağız” açıklaması yapıldı.