ÖĞRETMEN SENDİKASI'NDAN MEB ÖNÜNDE EYLEM ÖĞRETMEN SENDİKASI'NDAN MEB ÖNÜNDE EYLEM

En gelişkin kripto para olan Bitcoin, küresel piyasalardaki risk düzeyinin yükselmesi ve spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) ilginin devam etmesiyle 46 bin doların üzerine çıkarak yeni bir rekora doğru ilerliyor.

AJANS65 TV  - Önemli yatırım araçlarından olan kripto paraların en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in fiyatı, spot Bitcoin ETF'lerine yönelik yatırımların artmasıyla son 24 saatte yüzde 3,83 artış kaydetti.

Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici bir para politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de Bitcoin'deki artışı destekledi.

11 OCAKTAN BU YANA EN YÜKSEK DEĞERİNE ULAŞTI

Bugün 46 bin 325 doları test eden Bitcoin, böylelikle 11 Ocak'tan bu yana en yüksek değerine ulaştı. Bitcoin'in haftalık değer kazancı ise yüzde 7'yi aştı.

Bitcoin, Ekim 2023'ten bu yana yüzde 70'ten fazla değer kazanırken Kasım 2021'deki 68 bin 990 dolar olan rekor seviyesinden hala çok uzakta bulunuyor. Bitcoin'in fiyatı geçen yıl yaklaşık yüzde 157 değer kazanmıştı.

Analistler, nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci nedeniyle kripto paranın fiyatındaki yukarı yönlü ivmenin sürebileceğine işaret ediyor.

Piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 1,22 değer kazanarak 2 bin 451 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021'de 4 bin doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı. (HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan