Açlık Sınırı Asgari Ücreti Geçti: CHP’nin Gebze Emek Mitingi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Kocaeli Gebze'de 'Emek Mitingi' düzenliyor. Bugün saat 17.00'de başlayacak mitinge, partinin Genel Başkanı Özgür Özel de katılacak. CHP, temmuz ayında ücretlere yapılacak ara zam tartışmaları kapsamında asgari ücrete zam yapılması gerektiğini savunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapılan görüşmelerde de bu konu gündeme getirildi. Ancak hükümet, ara zam yapılmayacağını belirtiyor.

Açlık Sınırı Asgari Ücreti Geçti

Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek

Kamuda tasarruf paketi, yüksek enflasyon ve 'Şimşek ekonomisi' dar gelirlinin alım gücünü düşürdü. 17 bin 2 lira olan asgari ücrete zam beklentisi giderek artarken, Türk-İş'in nisan ayında açıkladığı açlık sınırı asgari ücreti aşarak 17 bin 725 lira olmuştu. Yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 lira olarak açıklanmıştı.

Meydanlardan Hükümete Mesaj Verilecek

CHP’nin asgari ücretlinin ara zam talebini hükümete duyurmak için düzenlediği ‘Emek Mitingi’nin nerede yapılacağı MYK toplantısında görüşülmüş, nüfusunun önemli bir bölümü asgari ücretle geçinen bir işçi kentinde yapılması üzerinde durulmuştu. Ardından mitingin Gebze'de yapılmasında karar kılınmıştı. Mitingde yalnızca asgari ücretle yaşamını sürdürenlere yönelik değil, emeğiyle geçinmeye çalışan tüm kesimlere hitap edilmesi beklenirken, Özgür Özel'in geçinemeyenlerin sesini duyurmak için hükümete baskı kurması bekleniyor.

Editör: İdris YILMAZ