Van’da Dem Parti’den Görkemli Seçim Bürosu Açılışı Van’da Dem Parti’den Görkemli Seçim Bürosu Açılışı

Van’ın İpekyolu ilçesinde VEDAŞ’ın yapmış olduğu çalışmalar okula giden çocukların can güvenliğini tehdit ediyor. Van’ın en çok tercih edilen okullarından ikisinin bulunduğu caddede yapılan çalışmalar uzun zamana yayılınca, okula giden çocuklar büyük zorluklarla karşılaşıyor. Herhangi bir önlemin alınmadığı caddede, yaşanan trafik çilesi ise çocuklar ve veliler için daha büyük sıkıntılar yaratıyor.

ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - Van’ın İpekyolu ilçesi Bahçivan Mahallesinde bulunan ve Kazım Karaberir Caddesi ile İkinisan Caddelerini birleştiren Eskicezaevi Caddesinde VEDAŞ tarafından yapılan, enerji hatlarının yer altına çekilmesi çalışması, çocukların okula gidip gelmesini işkenceye dönüştürdü. Herhangi bir önlem alınmadan ve iki haftayı aşkındır devam eden çalışmalarda, kaldırım kenarlarından sökülen taşlar kaldırımın üzerine rast gele atılarak kaldırımı büyük oranda kapatması, yürümeyi neredeyse imkansız hale getirmiş vaziyette. Yer yer kaldırımı yatay kesen çukurların kazılması, yolda yeteri düzeyde bir aydınlatmanın bulunmaması ciddi derecede can güvenliğine neden oluyor.

TRAFİĞİ EN YOĞUN CADDELERDEN BİR TANESİ

İkinisan ve Kazım Karabekir (Maraş) caddelerinin birleştiren Eskicezaevi caddesi, trafiğin en yoğun olduğu caddelerden bir tanesi. Cadde üzerinde bulunan İlknur Ilıcalı ve Cumhuriyet Ortaokulları, kentin en çok rağbet edilen okulları arasında olması trafiğin daha da yoğunlaşmasına neden olurken, kaldırımların neredeyse kullanılamaz hale gelmesi, yol kenarlarının kazılması ve araçların yol kenarlarına park etmesi, kimi zaman da araç sahiplerinin boş buludukları kaldırımlara araçlarını park etmeleri, çocukları yürümek için yolu tercih etmelek zorunda bırakıyor.

KAVŞAKTA HERHANGİ BİR ÖNLEM YOK

Eskicezaevi Caddesi ile Uzun Sokak’ın buluştuğu kavşakta ise karşıdan karşıya geçmek oldukça zor. Çoğu zaman trafiğin tıkandığı kavşakta şanseseri çocuklar karşıdan karşıya geçebiliyor. Özellikle mesai saati bitiminde yüzlerce aracın biriktiği caddede sürücüler çoğu zaman son derece dikkatsiz ve aceleci olabiliyorlar. Herhangi bir önlemin alınmadığı kavşak can güvenliği açısından büyük bir tehlike yaratıyor. Çocuklar açısından bu denli tehlikenin büyük olduğu bu caddede ne Büyükşehir Trafik Müdürlüğü nede Emniyet Müdürlüğü Trafik şube, okul çıkışı ve mesai bitiminde bile olsa herhangi bir önlem almış değil.

Çocukların karanlık çöktükten sonra okuldan çokmaları ise tehlikenin boyutunu daha da arttırıyor.