Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 yıl aradan sonra CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Görüşme, gündemin en çok konuşulan başlıklarından biri oldu. İki partinin sözcüleri, toplantıda ekonomiden yeni anayasaya, kayyım atamalarından Gezi Davası’na pek çok konunun ele alındığını ifade etti.

Görüşme Detayları

2 Mayıs'ta gerçekleşen ilk görüşmenin ardından, 28 Şubat’tan tutuklu generallerin serbest bırakılması, Cumartesi Anneleri'nin Taksim'de anma yapmasına izin verilmesi gibi CHP açısından olumlu sonuçlar doğmuştu. Ancak bu görüşme sonrasında somut adımlar atılacağına dair bir sinyal alınmadı.

Van'da Kayyum Nöbeti Başladı Van'da Kayyum Nöbeti Başladı

 Erdoğan Daha Çok Dinledi

1.5 saat süren görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha çok dinleyici konumunda kaldı. Görüş beyan ettiği durumlarda ise genellikle hazırlanan metinleri okudu.

28 Şubat Generalleri

CHP Genel Başkanı Özel, generallerin serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Erdoğan’a teşekkür etti. Erdoğan, generallerin tahliyesiyle ilgili zaten önceden bir hazırlık yaptıklarını ifade etti.

 Kayyım Atamaları

CHP Genel Başkanı, Hakkari Belediye Başkanlığı'na kayyım atanmasını eleştirerek görüşlerini net bir biçimde dile getirdi. Erdoğan ise partisinin bu konudaki tutumunun net olduğunu ve kayyım uygulamasını savunduğunu belirtti. Görüşmede, kayyım uygulamasının devam edeceğine dair bir sinyal alınmadı.

 Gezi Davası

Özel, Osman Kavala ve diğer Gezi tutuklularının durumunu detaylı bir şekilde aktardı. Ancak Erdoğan, bu konuda yorum yapmadı.

Yeni Anayasa Tartışması

Erdoğan, yeni bir anayasa yapılması gerektiğini ifade etti. Özel ise yurttaşların gündeminin yeni bir anayasa olmadığını, mevcut anayasaya uyulması gerektiğini vurguladı.

Diyalog Süreci

İki lider arasındaki görüşmelerin devam etmesi yönünde talep Erdoğan tarafından dile getirildi. CHP, somut sonuçların ortaya çıkmaması durumunda diyalogun devamının zor olacağını belirtti.

 İlk Görüşme Sonrası Adımlar

CHP kurmayları, generallerin serbest bırakılması ve Cumartesi Anneleri'ne izin verilmesi gibi adımların "kozmetik" olduğunu belirtti. Daha kalıcı ve topluma dokunan adımların atılması gerektiğini ifade ettiler.

 Etki Ajanlığı Düzenlemesi

Öte yandan, 9’uncu yargı paketindeki tartışmalı Etki Ajanlığı düzenlemesinin paketten çıkarılması gündemde. AK Parti Grubu, başta CHP olmak üzere tüm muhalefetin eleştirdiği bu düzenlemeyi paketten çıkaracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP ziyareti, iki parti arasındaki diyalog sürecinin önemini vurgulasa da somut adımların atılması konusunda belirsizlikler sürüyor.

Editör: İdris YILMAZ