VAN - Van'da DEM Partili belediye eşbaşkanlarını "terör" ile ilişkilendirerek hedef gösteren Ziya Türk'ün, kayyım yönetimleri sırasında dört farklı belediyeden elde ettiği 3 milyon TL'yi aşkın gelirin detayları ortaya çıktı.

Türkiye'nin En Güvenilir Siyasetçileri Listesinde Demirtaş da Var Türkiye'nin En Güvenilir Siyasetçileri Listesinde Demirtaş da Var

Karalama Kampanyaları ve Siyasi Baskılar

Van'da, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) belediye seçimlerinde elde ettiği başarının ardından, kayyım döneminde belediyelerden sızdırılan milyonlarca TL ile ilgili yerel sitelerce başlatılan karalama kampanyaları dikkat çekiyor. Bu siteler ve sanal medyada paylaşımlarını yapan, AKP-MHP'ye yakınlığı bilinen gruplar, sıkça kayyım atama çağrısında bulunuyor. Ayrıca, DEM Partili eşbaşkanlar ve belediyeye gelen sivil toplum örgütü temsilcileri bu siteler ve gruplar tarafından sürekli olarak hedef alınıyor. Paylaşılan "haberler" ve yazılarda eşbaşkanlara ve belediye çalışanlarına yönelik ağır hakaretler yer alıyor.

Asılsız İddialar ve Medya Manipülasyonu

Ziya Türk, yerel gazetecilik adı altında faaliyet gösterdiği Van Postası adlı internet sitesi üzerinden eşbaşkanlara yönelik ağır suçlamalarda bulunuyor. Türk ve internet sitesi, 2019 yerel seçimlerinin ardından da benzer tartışmalarla gündeme gelmiş, Türk'ün asılsız iddiaları bazı eşbaşkanların davalarında "ihbar" olarak yer almış ve kayyım atanmasını gerekçelendirmişti.

Yolsuzluk ve Haksız Kazanç İddiaları

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından Türk, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan ile Rêya Armûşê (İpekyolu) Belediyesi Eşbaşkanları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ'ı hedef alarak, "Van Belediyesi terör merkezine mi dönüştürülüyor?" ve "Belediyeye terörist yakınları işe alınıyor" başlıklı pek çok haber ve yazıyı platformunda yayınladı. Bu yazıların sanal medya paylaşımlarında AKP'li isimlerin, Emniyet Genel Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün etiketlenmesi dikkat çekici oldu. Ayrıca Türk, belediyelere kayyım atanması gerektiğini savunan haberlere de yer verdi.

Medya ve Finansal Çıkar İlişkileri

Türk, belediyenin yeni yönetiminde yer alan daire başkanları ve müdürlerin geçmişlerini tek tek incelerek, "Bu kişi ihraçtan dönme", "Bu kişi terör üyesi" ve "Bu kişinin durumu araştırılmalı" gibi başlıklarla haberler yayınlıyor. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilip mahkeme kararıyla işlerine geri dönenler de Türk'ün hedefinde.

Türk'ün kayyımlar döneminde belediyelerden elde ettiği gelirin kesilmesiyle "kayyım" çağrılarına başladığı öne sürüldü. Türk'ün, "Van Gölü TV" adlı Youtube kanalı üzerinden, kay

yımlar döneminde abonelik, araç giydirme, reklam ve çeşitli hizmetlerle belediyelerden önemli gelirler elde ettiği bilgisi edinildi.