Baskı Makinesine Sıkışan İşçinin Eli Koptu Baskı Makinesine Sıkışan İşçinin Eli Koptu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçelerinde meydana gelen yangınlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, yangına çevredeki il ve ilçe belediyelerinin imkanlarıyla müdahale edildiği ve yangın sonrası ihtiyaçların karşılanması için bir kriz masası oluşturulduğu belirtildi. Mobil aşevleri, yaşam çadırları ve temel araç gereçlerin bölgeye ulaştırıldığı ifade edilen açıklamada, yangından ciddi şekilde etkilenen hayvanlar için de belediyeler bünyesindeki veterinerlerin görevlendirildiği vurgulandı.

Hatimoğulları ve Bakırhan, DBP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri, belediye eş başkanları, il ve ilçe örgütleri ve kent dinamikleriyle birlikte bölgeye hareket ederek yangına müdahale ettiklerini ve halkın acılarına ortak olduklarını belirtti. Ayrıca, bundan sonraki süreçte yurttaşların ihtiyaçlarının tespiti ve karşılanması konusunda belediyelerin sorumluluklarını yerine getireceği ifade edildi.

Açıklamada, köylülerin itirazlarına dikkat çekilerek, yıllardır onarılmayan elektrik tellerinin yangına neden olduğunun iddia edildiği belirtildi. Büyük felaketin sebebinin açığa çıkarılması için derhal gerekli incelemelerin başlatılması ve yangından etkilenen köylülerin zararlarının tespit edilerek karşılanması gerektiği vurgulandı. Son olarak, tüm halkın yangında zarar gören yurttaşlarla dayanışma içinde olmaya çağrıldığı ve etkilenen halkın asla yalnız bırakılmayacağı ifade edildi.

Editör: İdris YILMAZ