Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Köksalan ve Bağacık mahalleleri ile Mardin'in Mazıdağı ilçesindeki Yücebağ ve Yetkinler mahallelerinin yangından zarar gördüğünü ve "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edildiğini açıkladı.

Yangınların Etkileri
AFAD'ın açıklamasına göre, yangınlar sonucu 15 kişi hayatını kaybetti, tarım alanları ve hayvanlar zarar gördü. Yangından etkilenen mahallelerin ilan edilmesiyle birlikte, zarar gören ailelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Diyarbakır'a 3 milyon lira, Mardin'e ise 2 milyon lira olmak üzere toplam 5 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi.

Erciş'te Şok Cinayet: Yol Kenarında Vurulmuş Halde Bulundu Erciş'te Şok Cinayet: Yol Kenarında Vurulmuş Halde Bulundu

Destek ve Yardımlar
Açıklamada, tarım ve hayvancılık zararlarının giderilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı ve AFAD tarafından bölgeye 50 milyon lira olmak üzere toplam 55 milyon lira ödenek aktarıldığı belirtildi. AFAD, devletin tüm imkanlarıyla yangınlardan zarar gören vatandaşların yaralarını sarmaya devam ettiğini vurguladı. Ayrıca, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve ailelerine başsağlığı dilekleri iletildi. Yangından etkilenen tüm vatandaşlara geçmiş olsun dilekleri sunuldu.

Editör: İdris YILMAZ