Diyarbakır'da bir grup, 22 Haziran'da Kayapınar ilçesinde bulunan Mahabad Bulvarı'ndaki Starbucks ile Sur ilçesinde bulunan Burger King şubelerine saldırı düzenledi. Saldırganlar, içeride bulunan bazı kişileri darp etti.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan saldırıya uğrayan Burger King şubesinin ortaklarından Ömer Felat Kaya, yaşananları anlattı. Saldırının organize olduğunu söyleyen Kaya, birçok kez tehdit edildiklerini ifade etti. 60-70 kişilik bir grubun saldırdığını kaydeden Kaya, "Personellerin telefonuyla işyerine geldim. Geldiğimde 60-70 kişilik bir grubun organize bir şekilde camide toplanıp restoranımıza girdiklerini ve müşterileri kovarak, masaları sandalyeleri dağıttığını, camlara duvarlara boyalı balonlar fırlattıklarını içerde slogan attıklarını gördüm. Personellerimizi 'Bu burada kalmayacak. Yarın burası açılmayacak. Bu son değil' sözleriyle tehdit etmişler. Geldikleri ilk anda polis ekipleri yoktu," ifadelerini kullandı.

Personel ve Müdürün Yaşadığı Dehşet:
Şube müdürlerinin linç edilmekten son anda çalışanlar sayesinde kurtulduğunu anlatan Kaya, "O grubun bu provokasyonunu polis ve bekçi ekipleri bizzat içerde gördüler. Hatta daha sonra restoran müdürümüzün iş yerine yetişerek, olaya müdahale etmeye çalışması üzerine grup restoran müdürümüzü linç etmeye çalıştı. Personellerimiz restoran müdürümüzü üst kata götürüp depoya kilitliyor. Restoran müdürümüzün de hayatını bu şekilde kurtarıyorlar," dedi.

Tehditler ve Polis Müdahalesinin Eksikliği:
Kendilerine yönelik tehditleri aktaran Kaya, "Daha önce bir defa buraya 5 kişilik bir grup geldi ve 'Bu restoranı kapatmanız gerekiyor' dediler. Onlarla konuşup bilgilerinin yanlış ve eksik olduğunu, restoranın İsrail-Filistin savaşıyla hiçbir ilgisi olmadığını, burada çalışanların bu bölgenin insanı olduğunu, sattığımız ürünlerin İsrail menşeli olmadığını anlattık. Bayramın ilk günü yine gelmişler, burada değildim. Eşime restorana Filistin bayrakları asacaklarını söylemişler. Yine polisi arayıp ihbarda bulunduk," dedi.

Kaya, saldırıların bilinçli bir şekilde yönlendirildiğini ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. "O grup içeride provokasyonunu devam ettirirken, burada duran polis memurlarına neden müdahale etmediklerini sorduk. Cevap alamadık," ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisi'nden 'Erdoğan kaçacak' iddiasına sert tepki Yeniden Refah Partisi'nden 'Erdoğan kaçacak' iddiasına sert tepki

Bu olaylar, güvenlik ve kamu düzeni konusunda ciddi endişelere yol açmış durumda. Yetkililerin bu tür saldırılara karşı önlem alması gerektiği belirtiliyor.

Editör: İdris YILMAZ