"Diyarbakırlı Ramazan Hoca" Cinayeti Davasında Savcı, Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis İstedi
İstanbul Fatih Cerrahpaşa Mahallesi'nde 31 Ocak'ta, sosyal medyada "Diyarbakırlı Ramazan Hoca" olarak tanınan Ramazan Pişkin'i işlettiği çay ocağında bıçaklayarak öldüren tutuklu sanık Erkan Baykut'un (24), 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanmasına bugün İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Tutuklu sanık Baykut, duruşmaya bağlı bulunduğu cezaevinden jandarma eşliğinde getirildi. Ramazan Pişkin'in ailesi ile tarafların avukatları da mahkemede hazır bulundu.

Sanık Savunması: "Olay Günü Madde Etkisindeydim"
Sanık Erkan Baykut, mahkemedeki ilk savunmasında, "Olay günü madde etkisindeydim. Ramazan Pişkin'i, Muradi isimli Afgan uyruklu şahıs zannettim. Cinsel istismara uğramış biri psikolojisiyle yaptım. Ama bunu Ramazan Pişkin'in yaptığını iddia etmiyorum. Ramazan Pişkin'i Afgan şahıs zannettim. İçeri girince kendisine taş attım. Ayağa kalkınca kendimi bıçakla savundum. Olay esnasındaki endişeyle kaç kere bıçakladığımın farkında değildim. Olay sonrasında eve kaçtım," dedi.

Sosyal Medyada Görmüş
Ramazan Pişkin'i daha önce sosyal medyada gördüğünü ancak yüz yüze hiç görmediğini öne süren sanık, olay günü metanfetamin kullandığını ve 2017'den beri sürekli uyuşturucu aldığını ifade etti. Karakolda darp edildiğini öne süren Baykut, kolluktaki ifadesinin sadece yüzde 65'inin dikkate alınmasını istedi.

Müşteki Avukatının Soruları
ANKA'nın haberine göre müşteki avukatının, "Herhangi bir dini cemaate gidiyor musun" sorusuna sanık, "Dini videolar izlediğim oluyordu ama hiçbir tarikata gitmedim" cevabını verdi. Sanık, dini videolarda Kerem Önder'in videolarını izlediğini söyledi.

Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek

Kardeşi: "Namazda Rambo Bıçağıyla Öldürdü"
Ramazan Pişkin'in kardeşi Mehmet Pişkin, "Sanıktan şikayetçiyim, azmettirenlerden de şikayetçiyim. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum. Kardeşimin kimseyle bir husumeti yoktu. Kardeşimi kesinlikle namaz üzerindeyken sırtından bıçaklayarak öldürmüştür. Dükkanda boğuşma izi yok. Her şey 10 saniyede olmuştur. Olay önceden planlanmıştır. Rambo bıçağıyla kardeşimi bıçaklayarak katletmiştir," diye konuştu.

Savcının Mütalaası
Savcı, sanık Erkan Baykut'un olay tarihinden önce Ramazan Pişkin'in sosyal medyada yayınlanan videolarını izlediğini, olay tarihinden birkaç gün önce Pişkin'in iş yerine giderek keşif yaptığını ve olay tarihinde tek vuruşta öldürme kabiliyeti olan bıçakla Pişkin'in iş yerine gittiğini belirtti. Savcı, bu nedenlerle sanığın eylemini tasarlayarak gerçekleştirdiğini belirterek, 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Duruşma Ertelendi
Mütalaaya karşı savunması sorulan sanık Erkan Baykut, "Ben kimseyi tasarlayarak öldürmedim" dedi. Mahkeme, sanık avukatının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 1 Temmuz Pazartesi gününe erteledi.

Bu dava, Türkiye'de adalet arayışının bir örneği olarak dikkat çekiyor. Mahkemenin vereceği karar, adaletin yerini bulması açısından büyük önem taşıyor.


 

Editör: İdris YILMAZ