Asgari ücret yüzde 75 artar mı? Asgari ücret yüzde 75 artar mı?

Daviz ne kadar oldu? Dolar ne kadar oldu? Euro ne kadar oldu? Dolar’dan 9 TL birden düşecek mi? Döviz yatırımcısını hangi tehditler bekliyor?

TL karşısında istikrarlı yükselişini sürdüren Dolar, güne yine yükselişle başladı. Haftanın son gününde dolar 30,8’den işlem görmeye başladı. Doların biranda 9 TL birden düşeceğine ilişkin spekülasyonlar doların yükselmesini engelleyemiyor.

Dolar TL, Eylül 2023'ten beri sürdürdüğü kademeli yükselişine devam ederek güne 30.8 üzerinde tarihi zirvede başlarken bugün Ocak ayı veri gündemi ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamaları izlenecek.

Dün Japonya ve İngiltere'de açıklanan gayrisafi yurt içi hasıla verileri (GSYH) iki ülkenin de geçen yılın sonunda resesyona girdiğini gösterirken ABD'de perakende satışlar beklenenin çok üzerinde düştü.

DOLAR BEŞİNCİ HAFTAYI DA ARTI İLE KAPATTI

Küresel piyasalarda dolar üst üste beşinci haftayı da artıda kapamaya hazırlansa da yatırımcıların Fed'in Haziran'da faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin kuvvetlenmesiyle baskı altında kaldı. Yen, dolar karşısında 150 seviyesine yakın işlem görmeyi sürdürdü.indirimleri beklentilerini düşürmüştü.

Dolar/TL, Eylül 2023'ten beri devam eden kademeli yükseliş trendini sürdürerek Foreks piyasalarda 30.84 ile yeni tarihi zirvesinde güne başladı. Bu verilere göre TL, Ocak ayında dolar karşısında yüzde 2.7 değer kaybetti. Yıl başından beri TL'nin dolar karşısındaki kaybı yeni zirveye göre yüzde 4.25 oldu. Euro TL ise 33.14 bandında sınırlı düşüşle işlem görüyor.

Bankacılık sistemindeki likidite fazlası dün itibarıyla yaklaşık 200 milyar TL düzeyindeydi. TCMB ise geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerden bugüne 1 trilyon TL üzerinde likidite çekti.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan