Van’da Cuma günü düzenlenecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan mitingi dolayısıyla Van’ın Edremit ilçesinde Cuma günü okulların fiili olarak tatil edildiği belirtildi. Eğitim Sen Van Şubesi konuya ilişikni yaptığı basın açıklamasında, öğrencileri okula taşıyan okul servislerinin o gün öğrencileri taşımayacağı, insanları mitinge taşıyacağı, öğretmenlerin ise izin almadan derse girmeyebileceği şeklinde ifadelere yer verildi.

Siyasi partilerin okullarda siyaset yaptığına, bunun yasalara aykırı olduğuna ilişkin basın açıklaması düzenleyen Eğitim Sen Van Şubesi, çarpıcı bilgilere yer verdi. Konuya ilişkin Eğitim Sen Van Şubesi’nde yapılan basın açıklamasında Yönetim Kurulu adına konuşan Şube Başkanı Murat Atabay, “31 Mart yerel seçim tarihi yaklaştıkça kendilerini her şeyin (hukuk kuralları başta olmak üzere) üstünde gören bazı siyasi parti adayları, yasak olmasına rağmen kamu kurumlarında (okullar, hastaneler vb.) serbestçe siyasi propaganda yapmaya başlamıştır” tespitlerine yer verdi.

Kendilerine ulan bilgilerden hareketle konuşan Atabay, “Sendikamıza gelen bilgilerden hareketle kişilerin sosyal medya paylaşımlarına baktığımızda özellikle ilimizin Erciş ilçesinde bir siyasi parti adayının, okullara giderek siyasi propaganda faaliyetinde bulunduğu görülmektedir. Belediye başkan adayının öğretmen odalarında ve okulların konferans salonlarında, siyasallaşmış eğitim yöneticilerinin de katıldığı toplantılar yaptığı bilinmektedir. Van Valiliğine, Erciş Kaymakamlığına ve Van İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazı yazarak bunun suç olduğunu ve tedbir alınmadığını belirtmemize rağmen maalesef hiç bir tedbir alınmayarak bu suça ortak olunmaktadır” şeklinde konuştu.

‘LEHTE VEYA ALEYHTE PROPAGANDA YAPMAK YASAKTIR’

Atabay açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Türkiye’deki bütün kamu kurumlarında olduğu gibi eğitim kurumlarında da herhangi bir siyasal partinin lehine ya da aleyhine propaganda yapmak yasaktır.  Bu açık yasağa rağmen sendikal-siyasal referanslar üzerinden yönetici olan ve iktidarı açıktan destekleyen tutumlar gösteren kurum amirleri, mülki amirler okullarda iktidar partisi adaylarının propagandasının yapılmasına izin vererek Türk Ceza Kanunu, YSK'nin seçim yasakları ve 657 sayılı Kanununun 125. maddesinin kapsamında suç işlemektedir.

‘OKUL SERVİSLERİ OKULLARA ÖĞRENCİ TAŞIMAK YERİNE MİTİNGE İNSAN TAŞIYACAK’

Yine bu hafta içerisinde Edremit ilçesinde okul müdürleri toplantıya çağrılmış ve 15 Mart 2024 tarihinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı AKP seçim mitingi için Cuma günü taşımalı eğitim yapan okulların servislerinin o gün mitinge insan taşıyacağı ve bu sebeple taşımalı öğrencilerin okula getirilmeyeceği, okullardaki İŞ-KUR  personelinin mitinge zorunlu olarak katılacağı ve o gün okullara gelmeyeceği, cuma günü öğleden sonra dersi olan öğretmenlerden isteyenlerin izinli sayılacağı, bu öğretmenlerin rapor almalarına gerek olmadığı, mitinge katıldıklarına dair bir fotoğraf göndermeleri gerektiği ve öğrencilerine de okula gelmemelerini söylemeleri gerektiği sözlü olarak iletilmiştir.

‘YAZILI TALİMAT DEĞİL SÖZLÜ TALİMAT VERİLDİ’

Şunu belirtmek istiyoruz ki bu sözlü talimatı verenler, bu talimatı öğretmenlere aktaranlar suç işliyorlar! O gün, öğrencilerine okula gelmemelerini söyleyecek ve mitinge katılım gerekçesi ile okullara mazeretsiz olarak gitmeyecek olan eğitim emekçileri de suç işlemiş olacaklar. Bir siyasi parti mitingi için eğitim emekçileri üzerinde baskı oluşturmak, çocukları eğitim öğretim hakkından yoksun bırakmak, eğitim emekçileri üzerinde mobbing oluşturarak mitinge katılmaya zorlamak kanunen suçtur.

Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede

‘EĞİTİM KURUMLARI İKTİDARIN KEYFİ PROPAGANDA YAPABİLECEKLERİ ALANLAR DEĞİLDİR’

Okullar ve diğer eğitim kurumları, iktidarın keyfi olarak siyasi propaganda yapabilecekleri mekanlar değildir. Yıllardır eğitim sistemini ve eğitim kurumlarını adım adım çöküşe sürükleyenler, kanunsuz talimatları yazılı olarak yazma cesareti olmayan ve bunu sözlü olarak aktaranlar, okullarımızı ve öğrencilerimizi seçim hesaplarına alet etmekten derhal vazgeçmelidir.

Okullarda siyasi propaganda yapılmasına izin veren ya da göz yuman bütün eğitim yöneticileri hakkında soruşturma açılmalı ve suçu sabit görülenler derhal görevden alınmalıdır.”