Eğitim Sen'den "Öğretmenlik Meslek Kanunu"na Tepki
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Meclis'te görüşmeleri devam eden "Öğretmenlik Meslek Kanunu" tasarısının geri çekilmesi için birçok kentte eylemler düzenledi. Eğitim Sen, bu yasa tasarısının eğitimi, öğretmenlerin özlük haklarını ve iş barışını olumsuz etkileyeceği endişesiyle geri çekilmesini talep ediyor.

Van’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu üyeleri, Perihan AVM önünde bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Eylemde "Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez" ve "Öğretmen el açmaz öğretmen ders verir" yazılı pankartlar açıldı. Sendika üyeleri, "Öğretmene değil, tarikata barikat" ve "Yusuf Tekin istifa" sloganları attı.

Açıklamayı okuyan Haber-Sen 7 Nolu Şube Başkanı Hamit Aker, sendikal haklarının ve anayasal güvence altında olan temel hak ve özgürlüklerin kullanımlarının engellenmesini kınadıklarını belirtti. Aker, "Arkadaşlarımıza şiddet uygulanmasını, darp edilerek gözaltına alınmalarını kınıyor ve protesto ediyoruz. Emek ve demokrasi güçlerini yasa tasarısı görüşmeleri boyunca devam edecek eylem ve etkinliklerimize güç vermeye ve dayanışmaya davet ediyoruz" dedi.


 

Editör: İdris YILMAZ