Erciş Belediyesi, bu yıl 11.'si düzenlenen Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali’ne katılmayacaklarını açıkladı. Belediye esbaşkanları Baran Bilici ve Güler Temel tarafından yapılan açıklamada, festivalin organizasyonunda yer almayacakları belirtildi. Açıklamada," Bilinçli olarak bu festivalin dışında tutuluyoruz" ifadesi dikkat çekti. 

Van Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı İçin Hazırlıklarını Tamamladı Van Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı İçin Hazırlıklarını Tamamladı

Van Gölü'nde endemik bir tür olan ve göç döneminde tatlı sulara yönelen İnci Kefali'nin göç yolculuğunun en iyi izlendiği yerlerden biri olan Erciş Balık Bendi’nde düzenlenen festival, bölgenin en önemli kültürel etkinliklerinden biri. Ancak bu yıl belediye, resmi olarak belirlenen tarihlerde festivalde yer almayacağını ve bu bilgiyi diğer kurumlarla paylaştığını açıkladı.

Açıklamada, “Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayabilen ve yumurtalarını bırakmaları için tatlı sulara göç etmek zorun kalan endemik tür olan İnci Kefali balıkları göç yolculuğunun en iyi izlendiği Erciş Balık Bendinde bu yıl 11.si düzenlenen Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali hazırlık ve tertip komitesi  için  yapılan çalışmalarda belediyemiz dahil edilmemiş  ve bilinçli olarak bu çalışmaların dışında bırakılmıştır.   Belediyemiz ve dahil bulunduğumuz İnci Kefali Balyk Bendinde düzenlenecek olan İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivaline belediyemiz tarafından katılım sağlanmayacaktır"  ifadelerine yer verildi.

Editör: İdris YILMAZ