Yazar Eylem Tok’un oğlu ehliyetsiz kullandığı araçla bir kişinin ölümüne neden olması ve ardından Eylem Tok, ölümlü kazaya karışan oğlunu alarak önce Mısır’a oradan da ABD’ye kaçırmıştı. Büyük tartışmalara neden olan kaza ve kaçma sonrasında Eylem Tok ve oğlu için kırmızı bülten çıkartıldı.

AJANS65 TV  - İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde lüks otomobiliyle yaptığı kazada Mustafa Aci’nin ölümüne neden olan ve annesi tarafından yurt dışına kaçırılan 17 yaşındaki T.C. ve annesi Eylem Tok hakkında kırmızı bülten kararı çıkartıldı. Kırmızı bülten kararı, Eylem Tok’un oğlu T.C.'yi de kapsıyor.

İstanbul Eyüpsultan’daki orman yolunda 1 Mart günü Eylem Tok’un 17 yaşındaki oğlu T.C.'nin karıştığı trafik kazası sonucu 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci ölmüştü.

Anne Eylem Tok, kazanın ardından oğlunu alarak önce Mısır’a oradan da ABD’ye kaçırmıştı.

KIRMIZI BÜLTEN NEDİR?

'Kırmızı Bülten', bir ülkenin adli makamlarınca aranan hükümlü, şüpheli veya sanıkların ilgili ülkeye geri verilmesi amacıyla görüldüğü yerde yakalanması için İnterpol Genel Sekreterliği’nce çıkartılan, aranan şahısların açık kimliği ve isnat edilen suça ilişkin adli bilgiler, ilgililerin bulunduğu yer tespit edildiğinde alınması gereken tedbirler ile mevcutsa fotoğraf ve parmak izi fişlerini içeren bir bültendir.

'Difüzyon Mesajı' ise kırmızı bülten çıkartılması zaman aldığından, bu aşamada herhangi bir gecikmeye yer verilmemesi amacıyla, kaçak şahısların yakalanması için, kırmızı bültene ilişkin kriterler çerçevesinde, ilgili ülke interpolü tarafından diğer ülke interpollerine çekilen dağıtımlı teleks yazılarıdır.

Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır

Uygulamada, kırmızı bülten veya difüzyon mesajına istinaden aranan şahsın ülkesinde bulunduğunu tespit eden devlet, gerekli gördüğü takdirde şahsın geçici olarak tutuklanmasını sağladıktan sonra, arayan devleti durumdan haberdar ederek geri verme talepnamesinin iletilmesini istemekte; bunun üzerine, arayan devlet tarafından şahsın bulunduğu devlete geri verme talepnamesi gönderilmektedir. (HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan