Hürriyet yazarı Hande Fırat, bugünkü köşe yazısında Fethullah Gülen'in sağlık durumuna ve cenazesinin Türkiye'ye getirilip getirilmeyeceği konusuna değindi. Gülen ile ilgili son zamanlarda ölümü ve sağlık durumu hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılırken, Fırat bu konulara açıklık getirmeye çalıştı.

Fırat, Gülen'in sağlığının iyi olmadığını belirterek, "Gülen Cemaati'nin liderinin sadece şeker hastası değil, aynı zamanda demans ve böbrek hastalıklarıyla mücadele ettiğini, hastalıkları nedeniyle zamanının çoğunu uyuyarak geçirdiğini" ifade etti. Ayrıca, Gülen'in Pensilvanya'daki çiftlikten Mustafa Özcan, Cevdet Türkyolu, Abdullah Aymaz gibi isimlerin etkisiyle ayrıldığını ve sağlığının daha iyi olacağına inanarak başka bir yere taşındığını yazdı.

Bitlis'te Yolcu Otobüsü ile TIR Çarpıştı: Ölü ve Yaralılar Var Bitlis'te Yolcu Otobüsü ile TIR Çarpıştı: Ölü ve Yaralılar Var

Fırat, Gülen'in mevcut konumuna dair, "Başka bir ülkede veya eyalette değil, aynı eyalette yer değiştirdiğini, CIA’in güvenli bir evinde olduğu iddialarının da doğru olmadığını" belirtti. Cemaat içinde büyük bir kavga olduğunu ve Gülen'in artık cemaati yönetemediğini, her haziran ayında cemaat içinde yapılan atamalar ve mal varlığı ile para meseleleri nedeniyle cemaatin bölünebileceğini ifade etti.

Özellikle Gülen'in yeğeninin cemaate adeta bayrak açtığını ve Türkiye'ye gelip yaşananları anlatmak istediğini dile getiren Fırat, yeğeninin kamuya açık yaptığı itiraflarının devam eden dava dosyalarına girmesi gerektiğini vurguladı.

Son olarak, Fethullah Gülen öldüğünde cenazesinin Türkiye'ye getirilip getirilmeyeceği konusuna değinen Fırat, "Bu iddia da doğru değil. Ankara'ya göre, Gülen kendisini koruyup kollayan ülkenin topraklarında gömülecek" ifadelerini kullandı.

Editör: İdris YILMAZ