İki gündür ülke gündeminin üst sıralarında yer alan ve sosyal medyadaki ifadeleri gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma açılan avukat Feyza Altun, tutuklama istemiyle hakimliğe sevk edildi.

AJANS65 TV  - sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma başlatılan ve dün gözaltına alınan Avukat Feyza Altun, ifadesinin ardından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Altun, sosyal medya hesabından şeriat ile yaptığı paylaşımla ilgili İstanbul Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ suçlamasıyla re'sen soruşturma başlatılmış ve ardından da gözaltına alınmıştı.

Soruşturma kapsamında Feyza Altun'un Beykoz'daki evinde arama yapıldı. Dünkü aramanın tamamlanmasının ardından Altun gözaltına alınmıştı.

TUTUKLAMA TALEBİYLE HAKİMLİĞE SEVK EDİLDİ

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Feyza Altun sabah saatlerinde Beykoz Adliyesine getirildi. Savcılıkta ifadesi alınan Altun, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

NE OLMUŞTU?

Avukat Feyza Altun, geçen günlerde sosyal medya hesabından yayınladığı Farça şiirin altına yapılan yoruma verdiği yanıtta, şeriatla ilgili bir ifade kullanmıştı. Altun, tepkilerin ardından paylaşımını silmişti.

Kendisine yapılan bazı yorumlara tepki gösteren Feyza Altun, "Türkiye Cumhuriyeti laiktir laik kalacak" mesajı paylaşmıştı.

LGS Sınavında Soru Tartışması: Ders Kitaplarında Bulunmayan Bilgi! LGS Sınavında Soru Tartışması: Ders Kitaplarında Bulunmayan Bilgi!

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı, Avukat Feyza Altun hakkında, sosyal medyada yaptığı paylaşımı gerekçe göstererek TCK’nın 216/1 maddesine muhalefet iddiasıyla re'sen soruşturma başlatılmıştı.

Feyza Altun, sağlık kontrolünde, "Türkiye laik bir ülkedir. Türkiye'de şeriat yok. Türkiye şeriatle yönetilmiyor. Hiçbir zaman da şeriatle yönetilmeyecek" ifadelerini kullanmıştı.

Altun’a açılan soruşturmanın dayandırıldığı madde şöyle diyor:

“Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

FEYZA ALTUN KİMDİR?

1987 yılında İstanbul'da doğan Feyza Altun, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

Altun, yüksek lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi 'İnsan Hakları Hukuku' konusunda yaptı.

Altun'un İnkılap Yayınları'ndan çıkmış 'Kadının Fenni', 'Kadının Derdi' ve 'Kadının Erki' isimli kitaplarıyla beraber, çocuklar için kaleme aldığı insan hakları kitapları bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan