“Liyakatsiz yöneticilerden çektiği kadar kimseden çekmedi” cümlesi ile yaşadıklarını anlatan Fistan Sokağı esnafı, sokaklarında ki düzenlemenin bir türlü sonlandırılmadığından dert yanarak, “Şuan sokağımızın en büyük sıkıntısı aydınlatma sorunudur. Aydınlatmanın olmaması bizi mağdur ediyor” diye konuştular.

ÖZEL HABER

-AJANS65 TV-

İpekyolu Belediyesi’ne kayyım atanması ile birlikte, hayat geçirilmesi planlana butik sokaklardan biri de Fistan Sokak’tı. Büyük harcamalar yapılarak yapılan Fistan Sokak, medyanın da uzun süre gündemini işgal etmişti. Sokakta yapılan ışıklandırma ise dikkat çekici olduğu kadar, akşamları insanların özellikle de İranlı turistlerin resim çektirdiği alanlardan bir tanesi haline geldi. Profillerle baştan sonra inşa edilen sokakta, hesaba katılmayan şey ise olası yangında müdahalenen nasıl yapılacağıydı. Bu hesaba katılmadığından, aradan fazla zaman geçmeden bir gün aniden belediye yetkilileri sokağa girerek profilleri sökmeye başladılar. Olanlara bir anlam veremeyen esnaf ise, sokağın inşaası aşamasında, dükkanlarının bir ay gibi bir süre adeta kapalı kaldığını, nitekim sokağın inşaat sahası haline geldiğini aktarırken, “bu denli çalışma yapıldı, bu denli para harcandı, ama bir çırpıda hepsini söküp götürdüler” diyerek tepkilerini gösterdiler.

 IŞIKLANDIRMA VAR AMA SOKAK KARANLIK

Butik sokaklar kapsamında sokaklarında bir ışıklandırmanın bulunduğunu, ışıklandırmanın zeminde olduğunu, ancak deforme olması sonucunda bir işe yaramadığını belirten sokak esnafı, “Resmiyette ışıklandırmamız bulunduğundan yeni ışıklandırma da yapılamıyor. Havanın kararması ile birlikte sokağımız da karanlığa gömülüyor. Hemen aşağı tarafta, parkta madde bağımlıları var. Bunlardan dolayı Van’ın en eski ve gözde sokaklarından birisi olmasına rağmen sokağımıza müşteriler giremiyor. Bu da bize olumsuz yansıyor. Sokağımızın aydınlatması yapılmış olsaydı, esnafın bu denli zorlandığı bir zamanda belki de biraz daha iyi durumda olabilirdik” dedi.

Trump'a Suikast Girişimi: FBI'dan Açıklama Trump'a Suikast Girişimi: FBI'dan Açıklama

‘SOKAĞIMIZ İÇİN SADECE AYDINLATMA İSTİYORUZ’

Sokak sakinleri, sokak için sadece aydınlatma taleplerinin bulunduğunu belirterek, “Başka bir talebimiz yok. Burası Van’ın önemli sokaklarından bir tanesi. Yetkililerİ göreve çağırıyoruz. Sokağımızı aydınlatın” çağrısında bulundular.

Editör: İdris YILMAZ