BAHÇELİ GAZETECİLERİ HEDEF ALDI BAHÇELİ GAZETECİLERİ HEDEF ALDI

JINNEWS haber müdürü Safiye Alağaş hakkında "Örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Alağaş ve avukatlarının yanı sıra Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG)'nin katılmadığı, Amsterdam'dan Clonney Foundation for Justice (Adalet için Clooney Vakfı) üyesi hukukçular Georgia Canura ve Carolina Saad katıldı. Ayrıca Medya ve Hukuk Derneği'de davayı takip ediyor.

DURUŞMA 22 ŞUBAT'A ERTELENDİ

Kimlik tespitinin ardından savunma yapan Alağaş, ilk duruşmada verilen beyanlara ekleyecek bir hususun olmadığını belirtti. Ardından söz alan avukat Resul Temur, müvekkilinin gazeteci kökenli gazetecilikle ilgili davet edildiği bir yurt dışı toplantı olduğunu ve bu nedenle yurt dışından çıkış yasağının halkını istedi. Temur, yine gözaltı sırasında müvekkilinin evde ve JİNNEWS'te yapılan aramalarda el konulan dijital öğrenimin iadesini talep etti.

Alağaş'ın diğer avukatı Pirozhan Karali de aynı taleplerde bulundu.

Kararını mahkemede, dijital toplantıların esası hakkında verilecek kararla değerlendirilmesine ve uluslararası yasağın devamına karar vererek duruşmayı 22 Şubat'a erteledi."

Editör: İdris YILMAZ