El Şati Mülteci Kampı Saldırısı:
İsrail'in Gazze Şeridi'nin batısındaki El Şati Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda, aralarında Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'nin kız kardeşi Zahr Abdusselam Haniye'nin de bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetti. Görgü tanıklarının aktardığına göre, İsrail'e ait uçaklar mülteci kampında Haniye'nin ailesine ait bir eve hava saldırısı düzenledi. Saldırıda ev tamamen yıkıldı ve aile üyelerinden en az 10 kişi hayatını kaybetti, birçok kişi de yaralandı.

Baskı Makinesine Sıkışan İşçinin Eli Koptu Baskı Makinesine Sıkışan İşçinin Eli Koptu

Hastane Kaynaklarından Bilgi:
Gazze kentindeki Muammedani Hastanesi kaynakları, Haniye'nin kız kardeşi Zahr Abdusselam Haniye'nin ölenler arasında olduğunu doğruladı.

Ramazan Bayramı'nda Düzenlenen Saldırı:
Ramazan Bayramı'nda da El Şati Mülteci Kampı'nda Haniye'nin ailesine yönelik saldırılar gerçekleştirilmişti. Bu saldırıda Haniye'nin üç oğlu ve dört torunu ölmüştü.

Okullara Düzenlenen Saldırılar:
İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde yerinden edilmiş sivillerin sığındığı iki okula düzenlediği saldırılarda da en az 11 Filistinli hayatını kaybetti. Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, El Şati Mülteci Kampı ve ed-Derec Mahallesi'nde sığınma merkezi olarak kullanılan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) ait iki okul bombalandı. Saldırıda, Şati Mülteci Kampı'nda vurulan okuldan beş, ed-Derec Mahallesi'nde bombalanan Abdulfettah Hamud Okulu'nda ise altı kişinin cesedi çıkarıldı.

ABD-İsrail Görüşmeleri:
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD'de Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken'ın Gallant'a "Gazze için güçlü bir savaş sonrası plan geliştirme ve Lübnan sınırında Hizbullah ile gerilimin tırmanmamasını sağlama" yönünde baskı yaptığını açıkladı. Ayrıca, ABD'nin Hamas'a alternatif bir yönetim planı oluşturma konusunda ısrarcı olduğu belirtildi.

Gallant'ın Görüşmeleri:
Gallant, Washington'da Başkan Joe Biden'ın danışmanları Amos Hochstein ve Brett McGurk ile Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Bill Burns ile de görüştü. Gallant, Washington'daki temaslarını "kritik" olarak nitelendirerek, görüşmelerin Gazze'deki savaşın geleceği ve diğer bölgesel gelişmeler üzerinde etkili olacağını söyledi.

Hamas'ın Tepkisi:
Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, Netanyahu'nun kısmi bir anlaşmaya hazır olduğunu belirtmesine tepki göstererek, İsrail Başbakanı'nın ateşkesten kaçtığını ve soykırıma devam etmek için vakit kazanmaya çalıştığını belirtti. Rişk, ABD yönetimini savaşın durması için Netanyahu'ya baskı yapmaya çağırdı.

Bu gelişmeler, Gazze'deki çatışmaların ve bölgesel gerilimlerin devam ettiğini gösteriyor.

Editör: İdris YILMAZ