Gazeteci Barış Terkoğlu bu günkü köşe yazısında çarpıcı bir bilgiye yer verdi. Terkoğlu dile getirdiği iddiaya göre, Suriye’den Türkiye’ye bir generalin aracıyla insan kaçakçılığı yapıldığını belirterek, “Açıkçası ben de duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Tam beş ayrı askeri kaynakla konuşarak teyit edince ‘şimdi yazmanın zamanı’ dedim” ifadelerini kullandı.

AJANS65 TV - Türkiye’ye gelen göçmenler sürekli olarak gündemin ilk sıralarında yer alırken, alınan tüm önlemlere  rağmen göçmenlerin nasıl oluyor da ellerini kollarını sallayarak ülkeye giriş yaptıkları da merak konusuydu. Gazeteci Barış terkoğlu bu günkü köşe yazısında bu konuyu gündemine aldı.

Akaryakıt Zammı ve Ekonomik Etkileri: Türkiye'de Fiyatlar Artıyor Akaryakıt Zammı ve Ekonomik Etkileri: Türkiye'de Fiyatlar Artıyor

Urfa’da yaşandığı belirtilen bir olayı köşesine taşıyan Terkoğlu, “Kamuoyundan da sır gibi saklanmış. Açıkçası ben de duyduğumda kulaklarıma inanamadım” dedikten sonra bu bilgiyi tam beş ayrı kaynakttan teyit ettirdiği bilgisini paylaşıyor.

Terkoğlu köşe yazısında şu bilgileri paylaşıyor:

“Hani madem bunca koruma var da bu sınır nasıl geçiliyor diyoruz ya...

Suriye’den Türkiye’ye yönelik insan kaçakçılığındaki büyük şüphe yetkilileri bile şaşırtmış. Zira kaçakçılık, Suriye’deki operasyon bölgesinde görevli bir tuğgeneralin makam aracıyla yapılıyormuş. Güvenlik görevlileri normalde durdurulmayan, aranmayan araca savcılık izniyle operasyon yapmış. Para karşılığı Suriyelileri sınırdan geçiren askerleri kıskıvrak yakalamış.

GENERALİN ARACIYLA KAÇAKÇILIK

Konuştuğum kaynaklar, Suriye’deki birliklerde görevli Tuğgeneral B.Ç’nin emir astsubayının ve korumalığını yapan uzman çavuşun bu nedenle gözaltına alındığını söyledi. İki asker, operasyon için Suriye’de bulunan tuğgeneralin makam aracıyla Suriye’den Türkiye’ye vızır vızır insan taşıyormuş. Bu işten de her postada binlerce dolar kazanıyormuş. Elbette generalin aracından kimse de şüphelenmiyormuş.

Milli Savunma bakan yardımcısını resmi bir açıklama için ısrarla aradım ancak geri dönüş olmadı. Konuştuğum diğer bakanlık kaynakları ise olaya hızla el koyduklarını, Tuğgeneral B.Ç’nin skandal olaydaki ihmalinden dolayı soruşturma geçirdiğini, emekliliğe sevk edildiğini söyledi. Öte yandan emir subayı ve koruma çavuşu hakkında ise savcılık soruşturmasının sürdüğünü, iki askerin TSK ile ilişiğinin de soruşturmanın sonucunda kesildiğini anlattılar. Kısacası, ‘Üzerimize düşeni yaptık’ dediler.

Savcılık kaynakları da askerlerin evlerine baskın yapıldığını, haklarında mali inceleme raporu hazırlandığını ifade etti.”

SADECE TUĞGENERAL B.Ç. DEĞİLMİŞ

Terkoğlu, ‘insan kaçakçılığı’ konusunda sadece B.Ç.’nin olmadığını, Urfa’da görev yapan 20. Zırhlı Tugayı’nın Komutanı Tuğgeneral M.B’nin de soruşturmanın selameti için Hakkâri Yüksekova’da 3. Piyade Tümeni’ne komutan yardımcısı olarak atandığı bilgisine yer veriyor.

Terkoğlu, olayın vehametini gözler önüne serecek bu ifadeleri kullanıyor:

“Bu olayı araştırırken vakanın ilk olmadığını öğrendim. Özellikle alt rütbelerde, benzer birçok işbirlikçi ortaya çıkarılmış.”(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan