Haziran 2024 Açlık ve Yoksulluk Sınırı: Asgari Ücretin Eriyişi Sürüyor Haziran 2024 Açlık ve Yoksulluk Sınırı: Asgari Ücretin Eriyişi Sürüyor

Sur Belediye Meclis Üyesi Birsen Güneş'in, “Derin Yoksulluğun Görünmeyen Yüzü Kadınlar” isimli kitap ve belgesel çalışması görücüye çıktı.

AJANS65 TV - Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Sur Belediye Meclis Üyesi Birsen Güneş, Sur özelinde kadınlarla yaptığı röportajları, Derin Yoksulluğun Görünmeyen Yüzü Kadınlar adlı kitabında topladı. Yayına hazırlanan kitap ve belgeselde, Diyarbakır'ın Sur içi mahallerinden 12 kişi ile gerçekleştirilen röportajlar yer alıyor.

Yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarnda bulunan Güneş, “Sur özelinde kadınlarla görüşerek insan hakları sorunu olan derin yoksulluğu, kadınlarla birlikte görünür kılmak istedim. Derin yoksulluğun görünmeyen yüzü kadınlardır. Dolayısıyla kadınlar İstihdam ve üretim ilişkileri içine dahil olamadıkları için bu sistemin içinde hep bir başkasına bağlı olma durumda bırakılmışlardır. Kadın yoksulluğunun ortadan kalkması için toplumsal zihniyetin değişmesi gerekir. Ataerkil yönetimlerle, burjuvazi yönetimlerle kadınları ev alanlarına hapsetmek, üretim alanlarından, karar mekanizmalarından uzaklaştırmak, toplumun gerilemesinden başka bir getirisi yoktur” şeklinde konuştu.

‘SUR DÜNYA VE İNSANLIK MİRASIDIR’

Güneş, yaptığı açıklamaların devamında, şu ifadeleri kullandı:

“Amed sadece bizim için değil dünya ve insanlık için de çok önemli bir şehir... Binlerce yıllık uygarlık geçmişi, sosyal ve kültürel birikimi, özgünlüğü ile dünyanın az sayıdaki şehirlerinden biri. Amed ve onun merkezi Sur’un bizim için manevi değeri ise hiçbir şeyle ölçülemez. Dünya ve insanlığın mirası olan Sur,2015 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kayıtlı olan değerlerimizdir. 30'dan fazla uygarlığın izlerini taşıyan ve 8 bin yıllık tarım tarihi olan Hevsel Bahçeleri, insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Sur halkının komünal kültürel yaşamı annelerimizin komşuluk dayanışmasına, bir bardak çay, bir tabak yemek, iki güzel sohbetle yarattıkları kucaklaşmaya şahidiz. Uygarlığa baş kentlik yapmış sur ilçemiz bu denli kültürel bir yerin yoksullukla anılmaması için Sur’da yoksulluğa direnen aynı zamanda tarihine kültürüne bağlı yaşayan güzel insanların sorunlarına bir an önce çözüm getirilmelidir.”