Yerine kayyım atanan Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış, Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın duruşmasında yaptığı savunmada, "Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum" dedi. 

Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı

 Duruşmanın Detayları

14 kişinin yargılandığı davada sadece Akış duruşmaya katıldı. Kimlik tespitinin ardından duruşma başladı. Akış, savunmasında, dönemin savcısının, polisinin ve hakiminin FETÖ’cü olduklarını, hazırladıkları dosyanın siyasi olduğunu belirtti. "Bugün gündeme alınan dosyanın da siyasi olduğunu söylüyorum. Benim başım dik. 53 yaşındayım, bunca yıldır mücadele ediyorum ve mücadele etmeye devam edeceğim. Benim kaçtığıma ilişkin haberlerin yapıldığını duydum, ben asla kaçma girişiminde bulunmadım. Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum" ifadelerini kullandı.

Mücadele Mesajı

Akış, "Ben barış dedim, kardeşlik dedim, adalet dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonra da öyle yapacağım. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım. Sizden ne beraat ne tahliye talep etmiyorum" dedi. Savunmasının sonunda, "Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. Neden bir 4 ay, bir yıl önce yargılanma yapılmadı da şimdi yapılıyor? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum. Ben bugüne kadar tek kuruşuna kadar hiçbir şeye dokunmadan halkımız için görevimi şerefiyle yaptım" ifadelerini kullandı.

 Avukatların Savunmaları

Akış'ın ardından, davaya katılan avukatlar savunmalarına başladı.

Ayrıntılar geldikçe paylaşılacaktır.

Editör: İdris YILMAZ