Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı

Hakkari Valiliği, gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 10 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Valiliğin açıklamasına göre, yasak 3 Haziran 2024 saat 08:00’den itibaren başlayacak ve 12 Haziran 2024 saat 23:59’a kadar sürecek.

Valilik, yasağın amacının anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturan eylem ve saldırıların önüne geçmek olduğunu belirtti. Yasak kapsamına gösteri yürüyüşleri, açık hava toplantıları, kapalı yer toplantıları, basın açıklamaları, oturma eylemleri, anketler, çadır ve stant kurma, imza kampanyaları, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtımı gibi her türlü protesto eylemi giriyor.

Valiliğin açıklamasında, bu faaliyetlerin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri doğrultusunda yasaklandığı ifade edildi.

Editör: İdris YILMAZ