Hakkari'de, "Belediyeler halkındır, kayyuma izin vermeyeceğiz" sloganıyla 13 Haziran'da düzenlenecek miting öncesinde üç gün sürecek olan "Demokrasi Yürüyüşü"nün ilk günü, halkın yoğun desteği ve coşkusuyla tamamlandı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), DEM Parti, Emek ve Özgürlük İttifakı, DEM Parti bileşenleri ve Sivil Toplum Örgütleri'nin öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe, halk "Kayyıma geçit yok!", "Kayyıma yol vermeyiz" yazılı dövizlerle katıldı.

Halkın İradesine Sahip Çıkılıyor

Sabah erken saatlerde Şemdinli'den yola çıkan yürüyüşçüler, Şemdinli'ye bağlı Derecik köyüne ulaştı. Köy halkı tarafından coşkuyla karşılanan yürüyüşçüler, burada bir süre halkla sohbet etti. DEM Parti Milletvekili Serhat Eren adına yapılan açıklamada, "Bugün burada, irade gaspına karşı demokrasi yürüyüşü başlattık. Halkımız da iradesine sahip çıkarak büyük bir destek sunuyor. 13 Haziran'da yapılacak mitinge tüm halkımızı bekliyoruz," denildi. Vatandaşlar ise, iradelerinin gasp edilmesi karşısında direneceklerini ve Hakkari halkının yanında olacaklarını belirtti.

Hakkari'deki Kayyım Atamasına Karşı Mitinge Katılmak Üzere Yola Çıktılar Hakkari'deki Kayyım Atamasına Karşı Mitinge Katılmak Üzere Yola Çıktılar

Halk Mitinge Davet Edildi

Derecik köyünden sonra yürüyüşçüler, "Hakkari bizimdir" sloganlarıyla Yüksekova'ya doğru yola çıktı. "Kadın, yaşam, özgürlük", "Kayyım defol, belediyeler bizimdir" sloganları atıldı. Yol boyunca destek veren yurttaşlarla birlikte Çukurca'ya kadar yürüyen grup, burada da halkı 13 Haziran'daki mitinge davet etti.

Görkemli Buluşma ve Gelecek Program

En görkemli buluşma ise Pınarbaşı köyünde gerçekleşti. Köydeki bir düğüne konuk olan yürüyüşçüler, burada "Hadi Kürdistan'a marş marş" şarkısı eşliğinde coşkulu bir karşılama aldı. DEM Parti Milletvekili Öznur Bartın, "13 Haziran'da Hakkari halkının iradesine karşı kayyım atandı. Bu zulme karşı Hakkari'ye yürüyoruz. Halkımızla birlikte bu yürüyüşümüz devam edecek. Halkımızın iradesine yönelik gasp bitene kadar bu yürüyüşümüz durmayacak," dedi.

Hakkari Halkının Direnişi

Çukurca'ya geçen yürüyüşçüler, burada DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç'un, "İktidar, kendi belirledikleri kişilerin yönetmesini istiyor. Bu, bir irade gaspıdır ve biz buna karşı çıkıyoruz. 13 Haziran'da yapacağımız mitinge tüm halkımızı davet ediyorum," sözleriyle mitinge katılım çağrısı yaptı. Yürüyüşün ilk günü coşku ve alkışlarla sona erdi.

Yarının Programı

"Demokrasi Yürüyüşü", yarın Hakkari merkezinde saat 11.00'de başlayacak açıklama ve yürüyüşle devam edecek. Yürüyüşçüler, Hakkari'nin köylerini ziyaret ettikten sonra Çukurca ilçesine geçecek.

Editör: İdris YILMAZ