Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik Özel'den Kobanê Davası Tepkisi: Siyasi Kararların Verildiğine Hep Birlikte Şahitlik Ettik

“Aksa Tufanı” saldırısı ile bölgesel savaşın fitilini ateşleyen Hamas’ın üst düzey yetkilisi Musa Ebu Merzuk, Lübnan'daki müttefikleri Hizbullah'tan 'çok şey beklediklerini' söylerken, Batı Şeria'yı yöneten Filistin Yönetimi'ni de kendilerine karşı Batı ile işbirliği yapmakla suçladı.

AJANS65 TV  - “Aksa Tufanı” saldırısından sonra İsrail tüm gücüyle Gazze’ye saldırırken, ölü sayısı da her geçen gün artıyor. Ağır saldırı altında bulunan Hamas'ın Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı Musa Ebu Merzuk’tan açıklamalar geldi. Mezruk, İsrail'le savaşta Hizbullah'tan çok şey beklediklerini, Filistin Yönetimi'nin sergilediği tutum karşısında ise şaşkın olduklarını söyledi. Ebu Merzuk, Katar merkezli Al Jazeera (El Cezire) televizyonuna yaptığı açıklamada, "Hizbullah'tan ve Batı Şeria'daki kardeşlerimizden çok şey bekliyorduk" ifadelerini kullandı.

‘KARDEŞLERİMİZDEN UTANÇ DUYDUK’

"Filistin Yönetimi'ndeki kardeşlerimizin tutumundan utanç duyduk" diyen Ebu Merzuk, "Pek çok yabancı bize, Filistin Yönetimi üyelerinin ve bazı Arap ülkelerinin gizlice Batı'ya 'Hamas'ı ortadan kaldırma' çağrısında bulunduğunu bildirdi" iddiasında bulundu.

Hamas'ın 7 Ekim saldırılarının ardından Hizbullah da Lübnan sınırından İsrail'in kuzeyine roketler fırlatmış, kara harekâtı senaryosunda sessiz kalmayacaklarını açıklamıştı. Hamas'ın 'düşman kardeşi' El Fetih'in yönetiminde bulunan işgal altındaki Batı Şeria'da ise Gazze ile dayanışma gösterileri düzenlense de, Mahmud Abbas'ın liderliğindeki Filistin Yönetimi'ne etkisiz kaldığı yönünde eleştiriler yöneltilmişti. (HABER MERKEZİ)