Hasta mahpuslara yönelik hak ihlalleri meclis gündemine taşındı. Dem Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yazılı olarak yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Verilen soru önergesinde, “Cezaevlerinde hak ihlalleri artarak devam ederken hasta mahpusların sağlık durumu gittikçe kötüleşmektedir” bilgisine yer verdi.

AJANS65 TV - Dem Parti Van milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, cezaevlerinde yaşanan sorunları ve hak ihlallerini meclise taşıdı. Sayyiğit, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yazılı olarak yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Verilen soru önergesinde Sayyiğit, “Cezaevlerinde hak ihlalleri artarak devam ederken hasta mahpusların sağlık durumu gittikçe kötüleşmektedir. Çünkü 651’i ağır olmak üzere bin 517 hasta mahpus için cezaevlerindeki ağır koşullar ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Bugün de hasta mahpusların tedavi ve sağlık hizmetlerine erişim hakkı sıklıkla engellenirken infaz erteleme talepleri de reddedilmektedir. Buna bağlı olarak her yıl onlarca hasta mahpus ya cezaevinde ya da cezaevinden çıktıktan kısa bir süre sonra hayatını kaybedebilmektedir. Patnos L Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan hasta mahpus Mehmet Ali Uğur'un da sağlık durumunun günden güne kötüleştiği ifade edilmektedir. Mahpus Uğur’un kemik erimesi hastalığının yanında çölyak hastası olduğu belirtilmektedir. Özellikle çölyak hastalarının tükettikleri ekmeğin cezaevinde olmaması, Uğur’un sağlık durumunu ciddi bir şekilde etkilemektedir. Cezaevi idaresi de bu konuda sorumluluğunu yerine getirmezken normal etmek tükettiğinde kriz geçiren Uğur’un sağlık durumu da ağırlaşabilmektedir. Bu sebeple Uğur’un Patnos’tan Van’a hastaneye getirildiği ifade edilirken ailenin Şırnak’a nakledilmesi yönündeki talepleri reddedilmektedir” tespitlerine yer verilerek Bakan Tunç’un yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

AYM Kararı: 'Satılmış Siyonist' İfadesi Hakaret Değil, İfade Özgürlüğü AYM Kararı: 'Satılmış Siyonist' İfadesi Hakaret Değil, İfade Özgürlüğü
  1. Patnos L Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Mehmet Ali Uğur'un sağlık durumu hakkında Bakanlığınızda hangi bilgiler bulunmaktadır?
  2. Patnos L Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan çölyak hastası Mehmet Ali Uğur için çölyak hastalarının tükettiği ekmek neden tedarik edilmemektedir?
  3. Çölyak hastası olan ve kemik erimesi hastalığı bulunan Mehmet Ali Uğur’un durumunun kötüleştiği doğru mudur?
  4. Hasta mahpus Mehmet Ali Uğur’un sağlık hakkının ihlal edilmemesi için neler yapılmıştır?
  5. Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan hasta mahpus sayısı kaçtır? Hasta mahpuslara yönelik alınan tedbirler nelerdir?(HABER MERKEZİ)
Editör: İdris YILMAZ